POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Eksmisja Romów w Gdańsku. Urzędnicy jednak pomogą...

  Eksmisja Romów w Gdańsku. Urzędnicy jednak pomogą imigrantom?

  Jacek Wierciński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Eksmisja Romów w Gdańsku. Urzędnicy jednak pomogą imigrantom?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©T.Bołt/archiwum DB

  Nazywali Romów "turystami", mówili, że sami są winni temu, że nie dostaną pomocy od miasta. Po serii artykułów "Dziennika Bałtyckiego" i protestach aktywistów gdańscy urzędnicy zmienili zdanie. Śledztwo w tej sprawie podjęła gdańska prokuratura.

  Eksmisja Romów w Gdańsku. Sprawą zainteresowało się biuro RPO  "Zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o informacje w sprawie podjętych dotychczas przez organy Gminy Miasta Gdańsk, jak również planowanych działań dotyczących Romów z Jelitkowa" - napisał Pełnomocnik Terenowy RPO w Gdańsku do prezydenta Pawła Adamowicza.

  Całą treść listu przeczytasz na kolejnej stronie artykułu.


  W liście do prezydenta gdańskie biuro RPO powołuje się na tekst na temat eksmisji piętnastki Romów (w tym 5 dzieci) z koczowiska w Jelitkowie opublikowany w "Dzienniku Bałtyckim" 13 sierpnia. Napisaliśmy wtedy o odpowiedzi magistratu na zarzuty stawiane urzędnikom przez Amnesty International. Według AI, Romowie "nie zostali prawidłowo zawiadomieni o planach wysiedlenia", a "działania zostały przeprowadzone bez jakichkolwiek procedur".

  Eksmisja Romów w Gdańsku. Teren potrzebny był deweloperowi?

  Romowie wcześniej byli uznawani przez władze Gdańska jako "turyści"  Wiceprezydent Maciej Lisicki tłumaczył, że Romowie byli wcześniej informowani o tym, że teren zajmują nielegalnie, a zburzone następnie przez urzędników koczowisko opuścili dobrowolnie.

  Teraz, ponad miesiąc po eksmisji w Jelitkowie, po liście RPO i wielu naszych publikacjach władze Gdańska zmieniły jednak zdanie.

  - Polska nie jest pod względem prawnym przygotowana do poradzenia sobie z problemem imigrantów. Gdańsk w tej chwili przygotowuje pilotażowy program pomocy socjalnej dla romskich imigrantów. Wkrótce prace nad programem zostaną ukończone - zapowiada Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Pawła Adamowicza, który dodaje, że prezydent odpowie na list RPO.

  W czwartek zadecydowano o podjęciu śledztwa ws. eksmisji. Zawiadomienie złożyło Stowarzyszenie "Nomada".

  - W zasadzie nie mieliśmy innego wyjścia niż wszczęcie tego postępowania. Dokumenty, którymi dysponowaliśmy nie pozwoliły nam wyjaśnić wszystkich okoliczności tej sprawy - mówi Renata Klonowska, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście. - Przeprowadzać czynności dowodowe i procesowe możemy tylko po wszczęciu postępowania przygotowawczego. Oceniać czy jest podstawa do przedstawienia komukolwiek jakiegokolwiek zarzutu będziemy dopiero po zgromadzeniu materiałów - zastrzega i dodaje, że prokurator na pewno przesłucha osoby, które „zleciły służbom wtargnięcie na teren w Jelitkowie”.

  Jak udało nam się ustalić we wtorek, w związku z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, przesłuchana przez prokuratora została Agata Ferenc ze stowarzyszenia Nomada.

  Romowie znowu wyrzuceni. Urzędniczka: To było porządkowanie terenu [ZDJĘCIA, FILMY]

  Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 11.09.2014 r. albo kupując e-wydanie gazety

  j.wiercinski@prasa.gda.pl

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cyganie, to ludzie nie do życia w normalnych społeczeństwach.

   zet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Wszystko wskazuje na to, że Cyganie (a nie tam żadni Romowie) nie są w stanie współżyć z resztą ludności dosłownie w żadnym kraju. Nie widzę żadnego powodu, aby ta ludność miała godzić się na...rozwiń całość

   Wszystko wskazuje na to, że Cyganie (a nie tam żadni Romowie) nie są w stanie współżyć z resztą ludności dosłownie w żadnym kraju. Nie widzę żadnego powodu, aby ta ludność miała godzić się na sposób życia uprawiany przez Cyganów. Nie widzę też żadnych rezultatów z wydanych na adaptację Cyganów do normalnego życia jakie wydano od czasów Gomułki, kiedy to wyszło rozporządzenie zakazujące Cyganom podróżowania w taborze, a są to już chyba miliardy zł. To są ludzie nie do zmiany, a ich sąsiedztwo to rodzaj plagi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   syntetyczne wycinki publicystyczne pobrane z portali krajowych:

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   • (...) 7 grzechów rządu Tuska w zakresie finansów publicznych... Gigantyczny przyrost długu publicznego w latach 2007-2013, wyniósł on blisko 450 mld zł (dług wzrósł z 520 mld zł na koniec 2007...rozwiń całość

   • (...) 7 grzechów rządu Tuska w zakresie finansów publicznych... Gigantyczny przyrost długu publicznego w latach 2007-2013, wyniósł on blisko 450 mld zł (dług wzrósł z 520 mld zł na koniec 2007 roku do 970 mld zł na koniec 2013 roku) tj. do blisko 58% PKB. Na koniec 2014 roku dług ten z mniejszy wprawdzie o blisko 150 mld zł ale tylko dzięki tzw. skokowi na OFE, z którego przejęto obligacje skarbowe na 150 mld zł (o taką sumę powiększą się jednak zobowiązania ZUS wobec przyszłych emerytów)... Oprócz tego w latach 2007-2014, rząd Tuska spowodował powstanie około 100 mld zł długu ukrytego (w samym FUS jest 45 mld zł niespłaconych kredytów budżetowych, zobowiązania wobec funduszu pracy, funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych wynoszą kolejne kilkanaście miliardów złotych, zobowiązania w ochronie zdrowia - długi szpitali kolejne kilkanaście miliardów złotych). (...)

   • (...) Donald Tusk nowym idolem polskiej widowni sportowej... Wygwizdanie Donalda Tuska przez wielotysięczną widownię w łódzkiej hali sportowej przed meczem siatkówki reprezentacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi nawet dla mnie było czymś zaskakującym. Mile zaskakującym. Nie jest dla nikogo miłe wygwizdywanie premiera własnego kraju. Trzeba mieć poważne powody, być odpowiednio nastrojonym, żeby na taki krok się zdecydować. Uczestniczyć aktywnie w publicznym napiętnowaniu tak ważnego dla kraju polityka. Potępieniu. Okazaniu mu swojej pogardy. Wskazaniu innego miejsca niż publiczne święto miłośników siatkówki... Niewielu gwiżdżącym akt protestu przeciwko obecności w hali Donalda Tuska, obecności odczytywanej jako chęć bratania się z kibicami, sprawiało przyjemność. To raczej bolało. Większość gwiżdżących przywoływało na pamięć, każdy oczywiście inne, fakty i zdarzenia z działalności politycznej Tuska, które stawały się przysłowiowym wiatrem w żagle dla tych tysięcy ludzi. Dla jednych być może była to sprawa smoleńska, dla innych niespełnione nigdy obietnice, dla jeszcze innych jego patologiczne kłamstwa, włącznie z tym najnowszym, kiedy od wielu miesięcy zażegnywał się, iż nigdy nie przyjmie posady w Brukseli, a następnie zbiegł tam niczym tchórzliwy kapitan statku, któremu w każdej chwili grozi zderzenie się z skałą. (...)

   • (...) Weźcie gdzieś tego „dojrzałego” Sawickiego!... Nie wiem, do kogo kierować ten apel, bo stary premier uciekł, a nowy nie tak hop siup – tym niemniej apeluję: Jarosław Kaczyński jeszcze w kwietniu wzywał rząd, na piśmie: przygotujcie Polskę, i Brukselę też, na rosyjskie embargo! Sawicki bimbał i kpił... Starszy pan ma kłopoty z pamięcią – żartował i zaręczał, że żadnego embarga nie będzie. I miał pretensje do PiS-u, że chcemy wykrakać to embargo... Jak nie będzie, to nie będzie – Komisja Europejska pojechała na wakacje. Dopiero jak Rosja, nie odwzajemniając miłości PSL-u, embargo jednak wprowadziła, Sawicki zaczął biegać jak kot z pęcherzem i domagać rekompensat. Zmarnował czas, nie zadbał o uruchomienie „dużego portfela” rezerwy kryzysowej, przedstawił do Brukseli schrzanione wnioski - nie widziałem ich, ale podobno w wielu przypadkach wielokrotnie przesadzone. Niczego nie wskórał, ośmieszył polskich rolników, na których w Brukseli zaczynają patrzeć jak na złodziei, jak na Greków, którzy kiedyś na uschnięte drzewa oliwkowe próbowali brać dopłaty... A na koniec, żeby spieprzeniu wszystkiego stało się zadość – obraził Bogu ducha winnych urzędników, zarzucając im niekompetencje i niedojrzałość. (...)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cygańska jesień ( zima wasza, wiosna nasza...lato Muminków)

   Erddill (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To ,co myślę na temat Cyganow , już napisałem pod wcześniejszymi wypocinami Pana hmm Redaktora. Chciałem przypomnieć jedyne pewien zwrot przypisywany Leninowi . Określił on osoby pokroju Pana...rozwiń całość

   To ,co myślę na temat Cyganow , już napisałem pod wcześniejszymi wypocinami Pana hmm Redaktora. Chciałem przypomnieć jedyne pewien zwrot przypisywany Leninowi . Określił on osoby pokroju Pana Wiercińskiego (mające możliwości publikacji ,wpływania na opinie a przedstawiające karykaturalny obraz ,pól-prawdy i tendencyjne opinie ) mianem pożytecznych idiotów. Pożytecznych ,dla masowego odmóżdżenia,dla piewców political correctness.
   ps.
   Widzę,ze klubik "deserów" P.Budynia Adamowicza robi wszystko aby pokazać ,że zawartość organów , poświadczających bycie mężczyzną , w tym zestawie jest równy zeru . zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odesłac ich skad przybyli

   Didi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   robienie afery z powody paru darmozjadow to lekka przesada i do tego jeszcze prokuratura ! Chyba tylko po to zeby ich odeslac do Romunii

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prośba

   czytacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Może redakcja Dziennika Bałtyckiego zaoferuje tym naciągaczom swoje pomieszczenia, a red. Wierciński będzie im obiadki gotował,a najlepiej zapraszał do swojego domu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomoc

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Przecież mają swoich milionerów i prominentów. Dlaczego im nie pomogą?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy autorka tego tekstu ma aby maturę z języka polskiego?

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Pytanie to uzasadniają poniższe jego fragmenty:
   "...przez zamieszkujących na te tereny Romów."

   "Uprzejmie wskazuję, ze w artykule prasowym zamieszczonym w Dzienniku Bałtyckim z dnia 13 sierpnia...rozwiń całość

   Pytanie to uzasadniają poniższe jego fragmenty:
   "...przez zamieszkujących na te tereny Romów."

   "Uprzejmie wskazuję, ze w artykule prasowym zamieszczonym w Dzienniku Bałtyckim z dnia 13 sierpnia 2014 roku pt" Lisicki o Romach: To nie było wysiedlenie."

   "...działając na podstawie art 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987r o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.11 a 2001 r. Nr 14 poz. 147 ze zm.) zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą ..."

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyni wolni ludzie w Europie

   kaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Nie jestem wolnym człowiekiem w Polsce.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cudzych widzicie, swoich nie znacie

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Zaoferowanie pomocy eksmitowanym przez urzednikow to nie odruch serca lecz strach przed konsekwencjami samowolki, bo weszy juz prokurator a dzialanie bylo w celu zrobienia dobrze diweloperowi....rozwiń całość

   Zaoferowanie pomocy eksmitowanym przez urzednikow to nie odruch serca lecz strach przed konsekwencjami samowolki, bo weszy juz prokurator a dzialanie bylo w celu zrobienia dobrze diweloperowi. Mottem tej inicjatywy jest: ratujemy wlasne d#py panowie. Do dobrze juz znanej ukladanki: Adamowicz, diweloper, siedem mieszkan, cuda na patyku z planami zagospodarowania przestrzennego doszedl jeszcze halas o Romow. Znowu wykorzysta sie ich przedmiotowo wymyslajac jakas akcje humanitarna. Pragne zaznaczyc w tym miejscu, ze miasto ma swoich biedakow, bezdomnych, rodzimych zbieraczy zlomu i penetrujacych smietniki. O nich nikt nawet nie pomysli ani sie nie zajaknie, czyzby dlatego, ze nie sa roszczeniowi i nie pyskuja?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Krol KiK

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   zbieracze zlomu i penetrujace smietniki to glownie byli stoczniowcy co walczyli w 80r nie o taki przeklety kraj jaki jest obecnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   elo

   elo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   j****

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama