SPECJALNE WYDANIE PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL
  Kup prenumeratę cyfrową i czytaj więcej o najważniejszych wydarzeniach w regionie!

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Rozwiń

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Czy można było przewidzieć tragedię i jak działa system ostrzegania? W starostwie nie przesłano dalej alertów, bo było po godz. 15. Do tego obraz po kataklizmie. Mamy dla Was zdjęcia i wideo.

  Afera Amber Gold. Kolejny pozew za piramidę przeciwko...

  Afera Amber Gold. Kolejny pozew za piramidę przeciwko Skarbowi Państwa

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Afera Amber Gold. Kolejny pozew za piramidę przeciwko Skarbowi Państwa

  ©T.Bołt/archiwum DB

  Poszkodowani przez firmę Marcina P. chcą, by wymiar sprawiedliwości uznał jednak odpowiedzialność państwa za to, że Marcin P. zbudował piramidę finansową, w której stracili setki milionów złotych. Zapowiadają, że będą domagać się odszkodowań, które mogą iść w dziesiątki milionów.
  Afera Amber Gold. Kolejny pozew za piramidę przeciwko Skarbowi Państwa

  ©T.Bołt/archiwum DB

  - Będziemy walczyć także o odszkodowania, czyli równowartość pieniędzy straconych przez naszych klientów w Amber Gold - zapowiada mec. Marcin Asłanowicz z warszawskiej kancelarii Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, która przygotowuje pozew. - Precyzyjnie kwota nie została jeszcze oszacowana, ale myślę, że można mówić o dziesiątkach milionów złotych.
  Mecenasi spodziewają się, że o stracone w piramidzie finansowej pieniądze będzie chciało walczyć nawet pół tysiąca osób.

  - Pozew chcemy złożyć w grudniu tego roku, a zainteresowani udziałem w nim mogą się do nas zgłaszać do około połowy października - mówi mec. Asłanowicz.

  Zobacz też: Afera Amber Gold. Jakie szanse ma pozew przeciwko Skarbowi Państwa? [KOMENTARZ]

  Sądowa batalia poszkodowanych przez piramidę finansową Marcina P. już raz spaliła na panewce. W czerwcu tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał bowiem, że złożony przez nich pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa jest niedopuszczalny prawnie. Wymiar sprawiedliwości przychylił się do stanowiska Prokuratorii Generalnej, reprezentującej na sali sądowej państwo.

  Czytaj także: Afera Amber Gold. Były prezes spółki pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące

  Prawnicy podkreślali, że pozwu nie można było nazwać "zbiorowym", a ewentualna szkoda każdego z podpisanych pod nim spowodowana została przez rzekome działania różnych organów. Tłumaczyli, że roszczenie w takiej formie można złożyć tylko, gdy dotyczy szkód wielu osób wynikających z tych samych zdarzeń, np. działań organów państwowych.

  Mec. Asłanowicz twierdzi jednak, że jego kancelaria ma receptę na to, by tym razem sąd pozwolił na bezprecedensowy proces. - Nasza strategia postępowania istotnie różni się od tej w postępowaniu wszczętym przez poprzednią kancelarię. Nie będziemy pozywać bowiem ponad 20 jednostek Skarbu Państwa (tak wyglądało to w poprzednim pozwie), a jedynie dwie, trzy, szczegółowo wykazując podstawy i zasadność dochodzenia od nich roszczeń - zdradza. Radca nie kryje, że chodzi o Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.
  - Położymy też nacisk na udowodnienie, że są podstawy do tego, by poszkodowani mogli wystąpić w pozwie zbiorowym - podsumowuje.

  Od prawnika słyszymy, że gdyby mimo wszystko pozew został odrzucony, nie zrezygnują.
  - Jesteśmy gotowi do walki przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - zapowiada.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mecenas Marcin Aslanowicz i jego ciemne interesy ze spółką IVP

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Marcin Asłanowicz jest zamieszany w produkowanie dokumentów i tworzenie lewych wierzytelności dzięki którym doprowadził do upadłości spółkę Inter Vastgoed Poland i wyprowadził sobie...rozwiń całość

   Marcin Asłanowicz jest zamieszany w produkowanie dokumentów i tworzenie lewych wierzytelności dzięki którym doprowadził do upadłości spółkę Inter Vastgoed Poland i wyprowadził sobie honorarium na kwotę ponad 800 tys. zł. Za rzekome doprowadzenie do powstania szkody usiłował przejąć majątek osobisty zarządu, nasyłając kolesiów z prokuratury. Zasłynął również interesami ze spółką Fenix Capital, znaną ze skandalicznej sprzedaży budynku przy Śniadeckich małżonkowi Pani Prezydent HGW. Na koniec usiłował zlecić ściganie polskiego wspólnika spółce Intrefor z USA, prowadzonej przez generała Mosadu (informacja oficjalna ze strony internetowej). Ciekawe, że adres pełnomocnika Baker &McKenzie (J.Ślęzaka) mieścił się dokładnie w poprzedniej siedzibie ich biura przy ul. Nowogrodzkiej. Ten facet przynosi wyroki z sądów polskich w teczce i korzysta z pełnej ochrony prokuratury, prywatnie zaś jest mężem sędziny z sądu okręgowego w Warszawie. Czyje interesy reprezentuje ten fanatyczny gość ? i czy rzeczywiście jedynie dochodzi odszkodowań dla poszkodowanych przez AG od Skarbu Państwa ? Który wariat atakuje urzędy własnego państwa (ABW, UOKiK i prokuraturę z Gdańska) w ten sposób ? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu płakać , a nie śmiechu warte. Nad stanem prawnym kraju

   Głupi Jasio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wypowiedz BARTKA SIENKIEWICZA ( młodzieńca w majteczkach, że państwo polskie nie istnieje) mówi samo za siebie. Przecież zwrotu tego użył człowiek o największej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa...rozwiń całość

   Wypowiedz BARTKA SIENKIEWICZA ( młodzieńca w majteczkach, że państwo polskie nie istnieje) mówi samo za siebie. Przecież zwrotu tego użył człowiek o największej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Wiedza , którą posiada pochodzi ze wszystkich organów państwowych i służb specjalnych.Potraktowano ją lekceważąco. Żadnych wniosków, komisji sejmowych, burzy medialnej, odpowiedzialności konstytucyjnej. ZERO działania rządu ? Przecież człowiek ten powinien stanąć przed Trybunałem Stanu ! Wyjaśnić narodowi gdzie są zagrożenia. A jest ich coraz więcej. AMBER GOLD stworzony został przez prawników i speców od finansów wysokiej klasy. Plichta został ,,słupem,,. Ci prawnicy spece, którzy opracowywali dokumenty są znani prokuraturze, ale to są ich koledzy. Tej sprawy oni nie rozwikłają, bo nie mogą. Zbyt wysokie figury tam się przewijają. AMEN.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmiechu warte!

   genek ozowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   co skarb państwa ma wspólnego z tym, że g******,pazerne, bezmyślne cwele, dały się wydymać jakiemuś cwaniakowi i bandzie, która za nim stoi!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba nie

   po prostu szwindelle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   geniu, ano tyle że są instytucje w tym państwie, powołane do tego by chronić obywateli przed g$jami tego typu... instytucje którym się płaci za "normalność" mają za to płacone dużą kasiorę. oj...rozwiń całość

   geniu, ano tyle że są instytucje w tym państwie, powołane do tego by chronić obywateli przed g$jami tego typu... instytucje którym się płaci za "normalność" mają za to płacone dużą kasiorę. oj fundusz operacyjny poszedł się j...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   (...) Kurek z gazem przykręcany coraz bardziej. Dostawy zmniejszone już o ponad połowę...

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Odpowiedzialni za dostawy gazu do Polski plotą durnoty, jak Sawicki... Co okazja, to demonstracja durnoty. Najpierw rząd Millera zdemontował ideę rurociągu łączącego Polskę ze Skandynawią, co...rozwiń całość

   Odpowiedzialni za dostawy gazu do Polski plotą durnoty, jak Sawicki... Co okazja, to demonstracja durnoty. Najpierw rząd Millera zdemontował ideę rurociągu łączącego Polskę ze Skandynawią, co powinno skutkować Trybunałem Stanu, bo gdyby on powstał, choćby w zaawansowanym projekcie, nie byłoby bałtyckiego rurociągu Rosja – Niemcy, bo takie trasy nie mogą się krzyżować. Potem Tusk za pośrednictwem Pawlaka kupił od Putina gaz najdrożej ze wszystkich, a teraz, gdy Kreml pokazuje nam po raz kolejny, gdzie nas ma, a ludzie z PGNiG dukają jakieś bzdury, że nic jeszcze nie wiadomo, że trzeba rzecz wyjaśnić. I nie ma się czym niepokoić, bo na razie mamy dobra pogodę, a magazyny pełne. (...)

   Jutro na pociechę ludowi, a właściwie to aż do czasu nowych wyborów, wysmarują kolejny odcinek z serii pt.: „Wielkość państwa Tusk & Bieńkowska nad prostym ludem”. A dlaczego niby akurat nie o takiej małości owegoż państwa? A konkretniej, jednego z duo. Gdzie dotychczas było tak, lub jest, ażeby premier 38-milionowego kraju zrejterował z urzędu dla poborów większej gaży? Gdyby jednak tą kasę do Skarbu Państwa wcześniej zarobił, to z ową ucieczką nie byłoby może aż tak wielkiego problemu. Ale de facto jest przecież i tak, że długi zagraniczne SP za czasów jego panowania wzrosły o ponad 100%. I które to spłacać będzie lud, a nie rzeczone państwo, oto i dowód:

   (...) "Tusk i Bieńkowska nie zapłacą podatku dochodowego od swoich wysokich pensji. Uchwalono specjalny przepis”... Donald Tusk, jako szef Rady Europejskiej zarabiający niemal 300 tysięcy euro rocznie i komisarz Unii Europejskiej Elżbieta Bieńkowska z zarobkami ok. 240 tysięcy euro nie będą płacić podatku dochodowego ani w Polsce, ani w Belgii, gdzie będą urzędować. Specjalne przepisy podatkowe dotyczące urzędników Unii zobowiązują ich tylko do płacenia tzw. podatku wspólnotowego... Polska ustawa o podatku dochodowym PIT w art 21 zawiera wykaz wyłączeń z obowiązku podatkowego. Wśród nich znajduje się m.in. art. wyłączający dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej (...)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wśród poszkodowanych są różni ludzie

   Krytyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Nie żal mi tych, którzy byli lub powinni być świadomi
   ryzyka ale byli też i ci nie całkiem świadomi. Ale w trosce o nasze interesy, szczególnie o tych ostatnich, powołaliśmy sobie coś takiego jak...rozwiń całość

   Nie żal mi tych, którzy byli lub powinni być świadomi
   ryzyka ale byli też i ci nie całkiem świadomi. Ale w trosce o nasze interesy, szczególnie o tych ostatnich, powołaliśmy sobie coś takiego jak państwo i władze samorządowe wyposażone w odpowiednie instrumenty nadzoru i prawnej kontroli.
   Ale cóż, władzę powierzyliśmy ludziom nieodpowiedzialnym, którzy zamiast kontroli i należytego nadzoru ... na gdańskim lotnisku samolot
   przynależny do do tej firmy, dla jej reklamy, liną ciągali. Wśród ciągających nie zabrakło prezydenta Gdańsk, marszałka województwa pomorskiego i innych. A więc wśród odpowiedzialnych za tę aferę nie brakuje i tych którym 4 lata temu powierzyliśmy władzę. Sprawa ta godna jest szczególnej refleksji szczególnie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi i parlamentarnymi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bla bla bla same truizmy

   melchior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Panie krytyku to poczytaj pan dlaczego ludzie pozwali zbiorowo Credit Agricole, poszukaj w sieci artykułu RUSZYŁ POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO CREDIT AGRICOLE (DAWNIEJ LUKAS BANK)
   Otóż bank...rozwiń całość

   Panie krytyku to poczytaj pan dlaczego ludzie pozwali zbiorowo Credit Agricole, poszukaj w sieci artykułu RUSZYŁ POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO CREDIT AGRICOLE (DAWNIEJ LUKAS BANK)
   Otóż bank teoretycznie nie powinien stosować niedozwolonych zapisów w umowach z klientami, a wystarczy przejrzeć ostatnie wiadomości żeby zobaczyć, że pozwów przeciwko bankom z tego powodu jest masa. Więc mnie ciebie też nie będzie żal, jak cie zrobią w bambuko w twoim własnym banku. Mam nadzieję, że wtedy też będziesz pisał frazesy o tym, że ludzie "powinni być świadomi ryzyka"....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klucz Amber Gold ma

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Jozef Bak do niego miec pretensje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje z PO okradli swoich głupich lemingów i mamy aferę, za którą mają teraz zapłacić

   polscy podatnicy. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Aferały PO-PSL doszli już do takiej wprawy, że koszty większość ich złodziejskich przekrętów,
   spada na barki przeciętnego Polaka.
   Podobnie jest z autostradami, gdzie straty jakie ponieśli polscy...rozwiń całość

   Aferały PO-PSL doszli już do takiej wprawy, że koszty większość ich złodziejskich przekrętów,
   spada na barki przeciętnego Polaka.
   Podobnie jest z autostradami, gdzie straty jakie ponieśli polscy podatnicy w wyniku aferalnych
   działań PO, sięgają 150 000 000 Euro - tylko na jednym "kontrakcie" z Chinami.
   Amber Gold, to typowy przewał gdańskich aferałów PO. O przekręcie wiedziano dużo wcześniej.
   Wiedział Tusk, Belka i wszystkie służby, ale wszyscy kryli przestępców - bo to swoi.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czlowiek od Afer......

   ca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Tusk powinnien podac sie do dymisji juz dawno za swoja wiedze o Aferach.........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bogaty - głupi

   Uwazny_czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   W Amber Gold inwestowali bogaci, teraz żądają państwowych odszkodowań.
   A dlaczego nikt nie atakuje rząd za firmy pseudokredytowe typu wonga, te wszystkie kredyty-chwilówki?
   Tutaj biedni są...rozwiń całość

   W Amber Gold inwestowali bogaci, teraz żądają państwowych odszkodowań.
   A dlaczego nikt nie atakuje rząd za firmy pseudokredytowe typu wonga, te wszystkie kredyty-chwilówki?
   Tutaj biedni są ZMUSZENI (częściowo z winy rządu i sytuacji na rynku) do zacią☺gania kredytów na bardzo niekorzystnych warunkach! Dlaczego tutaj nie ma ppburzenia? Czy tutaj państwo nie powinno PILNOWAĆ firm, które prowadzą działalność parabankową BEZ ZEZWOLENIA?
   Bogaci - państwo ma płacić. Biedni - radźcie sobie sami (oglądając w TV zachwyty nad polską gospodarką).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za głupotę płaci głupiec, a nie podatnik.

   pablo55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   A niby z jakiego powodu podatnik ma płacić chciwym durniom za ich głupotę i brak elementarnego wykształcenia ekonomicznego?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w uczciwym państwie za przekręt płaci przęstepca

   kto pojudzał tych chciwych durni??? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dlaczego podatnik ma płacić za odszkodowania za "państwowe" oszustwa???

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama