Kiedy powstanie metropolitalna szkoła w Kowalach?...

  Kiedy powstanie metropolitalna szkoła w Kowalach? Na razie radni się kłócą...

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Cztery firmy biją się w przetargu na dokumentację projektową pierwszej w Polsce, metropolitalnej szkoły w Kowalach.
  1/2
  przejdź do galerii

  Cztery firmy biją się w przetargu na dokumentację projektową pierwszej w Polsce, metropolitalnej szkoły w Kowalach. ©mat. prasowe

  Do awantury doszło między władzą a opozycją w gminie Kolbudy, po tym jak Rada Gminy Kolbudy nie przyjęła planu zagospodarowania przestrzennego dla szkoły w Kowalach.
  W sprawie zdjęcia z porządku obrad projektu planu głosowało 14 radnych gminy Kolbudy. "Za" było ośmiu - wszyscy z klubu Radni dla Gminy Kolbudy.

  Leszek Grombala, wójt gminy Kolbudy, który będzie się ubiegał o kolejną kadencję w fotelu wójta, twierdzi, że ta decyzja spowodowała wstrzymanie prac nad szkołą.

  - A czasu nie ma. Radni dobrze znają ścieżkę legislacyjną - podkreśla. - To wielka inwestycja, wyceniona wstępnie na 36 milionów złotych, która rozwiąże problemy związane z brakiem miejsc w szkołach w południowej części Gdańska czy północnej gminy Kolbudy i części gminy Pruszcz Gdański.


  Opozycja twierdzi, że miała za mało czasu  - Nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, by się zapoznać z projektem planu - odpowiada Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych. - A będzie on przecież obowiązywał przez kilka lat. Nie można takich decyzji podejmować ad hoc.

  - My o tę szkołę walczymy od lat - podkreśla radny Andrzej Chruścicki. - W tej sprawie radni spotykali się z władzami Gdańska i województwa. To radni też wnioskowali o wygospodarowanie w budżecie gminy środków na jej budowę.

  Radna Emilia Jóźwik dodaje, że przed sesją, w jej trakcie i po sesji wójt nie informował radnych, że nieuchwalenie planu w sierpniu spowoduje zagrożenie dla budowy szkoły.

  Szkoła w Kowalach jest pierwszym takim projektem w Polsce

  Zdaniem Magdaleny Kołodziejczak, wójta gminy Pruszcz Gd., w tym przypadku nie doceniono wagi sprawy.
  - Naszym celem jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu jako jednego z pierwszych w ramach nowego rozdania - podkreśla Kołodziejczak. - Z doświadczenia z pracy w samorządzie wiemy, że znaczenie ma data złożenia wniosku. Czasem to kwestia nawet kilku dni.

  Szkoła w Kowalach będzie pierwszą w kraju placówką oświatową budowaną wspólnie przez trzy samorządy: gmin Kolbudy i Pruszcz Gd. oraz przez miasto Gdańsk w ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Dokumentacja projektowa, którą opracuje firma z Poznania (wyłoniona w przetargu rozstrzygniętym przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska), powinna być gotowa w grudniu.

  - Im szybciej będzie gotowy plan zagospodarowania przestrzennego, tym lepiej. Będzie niezbędny na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę - podkreśla Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Plan ma trafić ponownie na najbliższą sesję Rady Gminy Kolbudy, którą zaplanowano na 30 września. Istnieje możliwość, by na wniosek wójta odbyła się wcześniej.- Jeśli wójt złożyłby taki wniosek, na zwołanie sesji miałabym siedem dni - przyznaje Liliana Redmann, przewodnicząca Rady Gminy Kolbudy.

  Więcej na ten temat - w tym wypowiedzi dwóch zwaśnionym tą inwestycją stron - przeczytasz we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

  a.cymanowska@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywiscie ze propaganda...

   mieszkaniec Kolbud (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .. i to na robiona postsowiecka metoda przez tego starego komunistę.
   Wystarczy poczytać kolejne artykuły na stronie Kolbud:...rozwiń całość

   .. i to na robiona postsowiecka metoda przez tego starego komunistę.
   Wystarczy poczytać kolejne artykuły na stronie Kolbud:

   http://www.kolbudy.pl/news/index.html?dz=news&poz=2014&a=deweloperzy_zyskali_na_decyzji_radnych

   ... by zobaczyć że facet bezczelnie robi sobie kampanie wyborcza za pieniądze Gminy. Przy okazji z tego co słyszałem nie pozwalając Radnym na żadna polemikę. 12 lat na stołku i 67 lat na karku robi swoje. Pora na emeryturkę... I tak mała nie będzie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wypowiedz pani Kuczyńskiej sprzed 3 września

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   porównajcie wypowiedz w artykule z ta sprzed tygodnia - czy to aby nie wpływ agitacji kolbudzkiego urzędu???

   "Plan jest potrzebny na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, więc jeszcze nie teraz...rozwiń całość

   porównajcie wypowiedz w artykule z ta sprzed tygodnia - czy to aby nie wpływ agitacji kolbudzkiego urzędu???

   "Plan jest potrzebny na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, więc jeszcze nie teraz - informuje Magdalena Kuczyńska z Urzędu Miasta w Gdańsku. - Prace projektowe trwają. Liczymy, że gmina Kolbudy, na której terenie będzie placówka, możliwie szybko wywiąże się ze swojego zadania i uchwali plan, tak by zamówienie ogłoszone przez DRMG mogło zostać zrealizowane w terminie, czyli do grudnia 2014 roku. Dotychczas współpraca wszystkich podmiotów (Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Kolbud) przebiega bardzo dobrze, więc liczymy, że tak też pozostanie."

   http://nauka.trojmiasto.pl/Szkola-w-Kowalach-nie-powstanie-na-czas-n83062.html?strona=1#opiniezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To smutne

   Wyborec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   "Naszym celem jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu jako jednego z pierwszych w ramach nowego rozdania - podkreśla Kołodziejczak. - Z doświadczenia z pracy w samorządzie wiemy, że...rozwiń całość

   "Naszym celem jest złożenie wniosku o dofinansowanie projektu jako jednego z pierwszych w ramach nowego rozdania - podkreśla Kołodziejczak. - Z doświadczenia z pracy w samorządzie wiemy, że znaczenie ma data złożenia wniosku. Czasem to kwestia nawet kilku dni. "

   w którym to samorzadzie pani Madziu??? bo w polskim to kolejnośc nie ma absolutnie zadnego , ale to zadnego znaczenia.
   Sie pani zapyta referentów w urzędzie

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama