100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika. Gdynia: Hołd dla...

  100-lecie urodzin Andrzeja Panufnika. Gdynia: Hołd dla kompozytora [ZDJĘCIA]

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gościem honorowym była Lady Camilla Panufnik, która dzieliła się wspomnieniami o mężu i promowała jego "Autobiografię"
  1/7
  przejdź do galerii

  Gościem honorowym była Lady Camilla Panufnik, która dzieliła się wspomnieniami o mężu i promowała jego "Autobiografię" ©T.Bołt

  Gdyńskie Muzeum Emigracji uczciło jubileusz stulecia urodzin wybitnego kompozytora Andrzeja Panufnika (1914-1991). Kilka pokoleń Polaków nuci napisaną przez Panufnika piękną pieśń podziemia "Warszawskie dzieci".
  Gościem honorowym Gdyni z okazji rocznicy była Lady Camilla Panufnik, żona muzyka, która przybyła z Anglii i na spotkaniu z publicznością w Teatrze Muzycznym dzieliła się wspomnieniami o mężu, promując równocześnie jego "Autobiografię".

  Równocześnie odbyło się w Gdyni kilka koncertów, warsztaty muzyczne, wyświetlono też trzy filmy dokumentalne przybliżające biografię niezwykłego kompozytora po ucieczce w 1954 roku z Polski.
  Podążając śladami Panufnika w filmie "Tata zza żelaznej kurtyny", reżyser Krzysztof Rzączyński odwiedził syna muzyka, Jeremy'ego Panufnika, w Twickenham pod Londynem, a następnie zaprosił go do Warszawy, gdzie Jeremy szuka ojcowskich śladów.

  Wielce interesujący wykład wygłosiła dr Katarzyna Szymańska-Stułka z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, odtwarzając słuchaczom fragmenty słynnych symfonii Panufnika, referując także jego widzenie muzyki "w kręgu symetrii, geometrii i polskości". W każdej z rozmów, które w Gdyni przez dwa dni nurtowały szczególnie melomanów młodszego pokolenia, pojawiały się pytania o przyczyny ucieczki Panufnika z ojczyzny. Wszak wybitnie utalentowany kompozytor - twierdzono - mógł po wojnie uchodzić za pieszczocha władzy.

  To opinia nieprawdziwa, powierzchowna. Dla przykładu. W 1949 roku "Nokturn" Panufnika został oceniony jako "niepożądany dla szerokich mas". A w 1952 roku artysta skomponował "Uwerturę heroiczną", której motywem było zmaganie Polski z nazistowskim najazdem. Nie ujawniając podtekstów, zgłosił utwór do przedolimpijskiego konkursu muzycznego w Helsinkach. I konkurs wygrał! Tymczasem w kraju dzieło nie zostało dobrze przyjęte, jako "zbyt formalistyczne".

  Andrzej Panufnik nie mógł się w kraju pogodzić z nasilającymi się politycznymi naciskami na jego twórczość, z narzucanym wtedy socrealizmem. W tym kontekście warto napomknąć o doświadczeniach kompozytora na gruncie sztuki filmowej. Otóż Panufnik podjął realizację pierwszego po wojnie filmu eksperymentalnego "Ballada F-moll" (1945), nawiązując w nim do nurtu polskiej awangardy filmowej lat 30. Obraz był na ukończeniu, a jednak nie uzyskał aprobaty państwowego producenta, pod zarzutem braku klarowności ideologicznej.

  Muzyka Panufnika natomiast zdobiła np. dokument Tadeusza Makarczyńskiego "Gdańska opowieść" (1953), w której kompozytor odwołał się do kaszubskiej pieśni "A w Raduni krwawa woda".

  Muzeum Emigracji wydało na 100-lecie urodzin kompozytora cenną broszurę "Powrót Panufnika". Zamieszczono w niej wypowiedzi m.in. Jerzego Maksymiuka czy rozmowę z przyjacielem artysty malarzem Andrzejem Dzierżyńskim.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pamięć

   Pamiętam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ze przed ucieczką na zachód była jeszcze kantata na cześć Stalina!Kto jeszcze pamięta?Jak się to ma do dzisiejszych wspomnień nieco wybiórczych?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pamięc

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pamiętam,że przed ucieczką na zachód była kantata na cześć Stalina.Kto jeszcze p[amięta?I jak się to ma do obecnych wspomnień?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama