Miliard zł z giełdy dla Lotosu. Będą nowe inwestycje w...

  Miliard zł z giełdy dla Lotosu. Będą nowe inwestycje w gdańskiej rafinerii

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Grupa Lotos zwiększa efektywność rafinerii w Gdańsku dzięki nowym instalacjom.

  Grupa Lotos zwiększa efektywność rafinerii w Gdańsku dzięki nowym instalacjom. ©G.Mehring/archiwum DB

  Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Lotos SA wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez emisję nowych akcji. Firma planuje pozyskać tą drogą ok. 1 mld zł.
  Grupa Lotos zwiększa efektywność rafinerii w Gdańsku dzięki nowym instalacjom.

  Grupa Lotos zwiększa efektywność rafinerii w Gdańsku dzięki nowym instalacjom. ©G.Mehring/archiwum DB

  Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w nowe instalacje w gdańskiej rafinerii, i tak już jednej z najnowocześniejszych na świecie, zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu oraz rozwój sieci stacji paliw.

  55 mln akcji nowej emisji zostanie skierowane do dotychczasowych akcjonariuszy Lotosu, którym przysługiwać będzie prawo poboru. Skarb Państwa zachowa kontrolny pakiet w koncernie, czyli ponad 50 proc. udziałów. Dzień prawa poboru ustalono na 18 listopada.

  Grupa Lotos realizuje program Efektywność i Rozwój. Na inwestycje w nim przewidziane skierowane zostaną środki z nowej emisji oraz pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Dzięki nowym inwestycjom powstanie 400 miejsc pracy w Grupie Lotos i nawet 1200 u kontrahentów. Rozbudowa potencjału Lotosu to także większe wpływy do budżetu Pomorza. Tylko w ubiegłym roku z tytułu podatków Lotos wpłacił do kas samorządów lokalnych woj. pomorskiego blisko 100 mln zł.

  - Działamy globalnie, ale myślimy lokalnie - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA. - Lotos to dziś marka znana i ceniona nie tylko w Europie. To najlepsza wizytówka Polski i Pomorza za granicą. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, pamiętamy jednak, skąd się wywodzimy i gdzie są nasze korzenie. Dlatego naszą przyszłość i plany inwestycyjne wiążemy ściśle z Pomorzem. Polska i Pomorze to dziś dla Lotosu atrakcyjne miejsca do inwestowania.

  Plany Lotosu na najbliższe lata zakładają wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim. Do końca przyszłego roku planowane jest uruchomienie produkcji ze złoża B8 w ilości 250 tys. ton ropy rocznie. Zasoby złoża oszacowano na ok. 3,5 mln ton. Do końca 2017 roku zaplanowano też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego ze złóż B4 i B6. Zasoby obu złóż wynoszą ok. 4 mld metrów sześc. gazu ziemnego, a łączny poziom produkcji ma wynieść 250 mln metrów sześc. rocznie. W gdańskiej rafinerii zbudowana zostanie m.in. instalacja koksowania (DCU). Da to dodatkowe 900 tys. t paliw motorowych rocznie. Instalacja ma zostać uruchomiona w latach 2017/18. Kolejną nową instalacją, która przekazana do użytku ma zostać za dwa lata będzie tzw. węzeł odzysku wodoru (WOW), dzięki której Lotos zyska w skali roku m.in. dodatkowe 100 tys. ton gazu LPG i 25 tys. ton benzyny, które trafią na rynek.

  Od 2002 roku dzięki wielomiliardowym inwestycjom przychody Lotosu wzrosły siedmiokrotnie, a wpływy z podatków do budżetów lokalnych samorządów ponadtrzykrotnie.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama