MŚ 2014 siatkarzy. Andrea Zorzi: Faworyci to Rosja i...

  MŚ 2014 siatkarzy. Andrea Zorzi: Faworyci to Rosja i Brazylia [ROZMOWA]

  Rafał Rusiecki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Andrea Zorzi, były włoski siatkarz, wicemistrz olimpijski z 1996 roku, mistrz świata z 1990 i 1994 roku, podsumowuje I rundę MŚ.
  Pierwsza runda mistrzostw za nami. Jedną z większych niespodzianek jest postawa Włochów. Co się stało?
  Moi rodacy rzeczywiście sprawili największy zawód na tym etapie. Graliśmy słabo. Przeszliśmy do następnej rundy, ale zaledwie z dwoma punktami. Wydaje się nierealne, żebyśmy przeszli do kolejnej rundy. Nie jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego poszło nam tak źle. Stracili gdzieś ducha zespołu.


  Włochy grały w mocnej grupie D.
  Tak, a Francja była w tej stawce w odwrotnej dyspozycji. Grają świetnie, z entuzjazmem. Moim zdaniem prezentowali się do tej pory najlepiej. Iran nie jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ gra dobrze od 3-4 lat. USA dużo walczy. Brakuje im atakującego Seana Rooneya, który zmaga się z kontuzją. Dla nich następna runda też nie będzie łatwa.

  A jak ocenia Pan te zespoły w zestawieniu z grupą A, w której byli Polacy?
  Myślę, że poziom sportowy drużyn z grupy A jest nieco niższy. Polska zaczęła grać dobrze. Poradziła sobie z wielką presją, szczególnie podczas fantastycznej ceremonii otwarcia. Ma dużo punktów, które pozwalają nabrać pewności. Myślę jednak, że Polska, Serbia, Argentyna i Australia są słabsze od Francji i Iranu. Nie wiem, co wydarzy w drugiej rundzie. Polska ma tyle punktów, że może sobie nawet pozwolić na małe wpadki.

  W Gdańsku, gdzie oglądał Pan ostatnie mecze, gościliśmy grupę C. Co o czołówce z tej stawki może Pan powiedzieć?
  Rosja jest oczywiście faworytem tych mistrzostw. Topową drużyną jest także Brazylia. Rosja gubiła się nieco tylko w meczu z Chinami, ale prawdziwą nauczkę dostała z Bułgarią. Straciła dwa pierwsze sety, ponieważ chciała zdobywać punkty siłowo. Zapomniała, że jest też bardzo dobra technicznie. Przeciwko takim zespołom jak Bułgaria nie wystarczy wyjść z założenia, że trzeba mocniej atakować czy zagrywać. Wyszli obronną ręką, wygrali 3:2. Myślę, że ten mecz był bardzo potrzebny Rosjanom. Przypomniał im, że w mistrzostwach trzeba grać bardzo dobrze przez cały czas.

  A co z pozostałymi zespołami z grupy C?
  Jestem pozytywnie zaskoczony postawą Kanady, która jest bardzo regularna. Wszyscy zawodnicy są pod opieką Glenna Hoaga i mają dużo czasu, aby wspólnie trenować. Zasłużyli na awans z drugiego miejsca. Bułgaria, jak wszyscy wiedzą, jest zupełnie nieprzewidywalna. Mogą grać na wysokim poziomie, ale nie potrafią przez dłuższy czas utrzymać należytej koncentracji.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo