Dzień otwarty PKM. Lot balonem, quizy z kolejnictwa i wyścig...

  Dzień otwarty PKM. Lot balonem, quizy z kolejnictwa i wyścig wagoników [ZDJĘCIA]

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dzień Otwarty PKM na Strzyży 6.09.2014
  1/12
  przejdź do galerii

  Dzień Otwarty PKM na Strzyży 6.09.2014 ©Tomasz Bołt/ Dziennik Bałtycki

  Na najmłodszych czekały m.in. wyścig wagoników, psy na co dzień uczestniczące w dogoterapii oraz wielkie bańki mydlane, na trochę starszych: quizy z wiedzy o kolejnictwie i budowie PKM i konkursy językowe, a na tych, którzy spróbują szczęścia w konkursach także szansa podziwiania budowy z wysokości kilkudziesięciu metrów z kosza ogromnego balona na uwięzi. Tłumy Pomorzan wzięły w sobotę udział w Dniu Otwartym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na gdańskiej Strzyży.
  - Dzieciaki ciągnęły nas, żeby koniecznie polecieć balonem. Nie opieraliśmy się długo, bo ostatnie ciepłe i słoneczne dni aż chce się spędzić na powietrzu - mówi Cyprian Warski z Gdańska, który na Strzyżę przyjechał rowerami z żoną i trójką dzieci.

  Organizatorzy przygotowali dla gości stojaki na rowery, ale te szybko zostały zapełnione przez jednoślady. Dla tych, którzy nie wzięli ze sobą dwóch kółek, była możliwość ich wynajęcia w wypożyczalni.


  - To miasto się zmieniło. Jesteśmy już, mówiąc językiem technicznym, na 70 procentach wykonania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Przed nami jeszcze system i prace nad testowaniem całego układu kolejowego i za chwilę ruszamy w drogę, kasujemy bilety i jedziemy - podkreślił w rozmowie z nami wicemarszałek Pomorza, Ryszard Świlski, który zaznaczył, że opóźnienia związane z późniejszym zakończeniem przez Polskie Linie Kolejowe prac na torach dalekobieżnych (którymi na krótkim odcinku w ścisłym centrum Gdańska jeździć ma PKM-ka) nie powinny oznaczać opóźnień, a kolejki powinny pojechać jesienią 2015 r.


  Przeczytaj także: Nazwy przystanków Pomorskiej Kolej Metropolitalnej  - Jesteśmy w centrum miasta, w którym realizujemy największą inwestycję samorządu województwa pomorskiego. Dla takiej inwestycji absolutnie konieczne jest poparcie mieszkańców. Poparcie tych ludzi, którym czasem przeszkadzać mogą pojazdy z budowy, huk czy ograniczenia w ruchu. Ta impreza to nasz ukłon w stronę mieszkańców Gdańska za to, że w ciepły sposób przyjęli tę inwestycję, która zmieni nie tylko sytuację tego miejsca, ale całego województwa - zaznaczył Świlski.

  - Tą imprezą chcemy przypomnieć o transporcie zrównoważonym. Dlatego mamy tu rowery, balon, który też jest pojazdem ekologicznym i przyjaznym środowisku, ale też... psie zaprzęgi z niesamowicie sympatycznymi psiakami, które uwielbiają zabawy. Mówiąc troszeczkę półżartem półserio to promocja transportu publicznego, ale od innej strony - nie wielkiej i ciężkiej, ale lekkiej - komentował Krzysztof Rudziński, prezes spółki PKM. - Leciałem balonem. Jestem żeglarzem, a balon zawsze kojarzył mi się z żeglowaniem w przestworzach. Wprawdzie tu dziś na uwięzi, więc nie było tak wiele żeglowania, ale chyba połknąłem bakcyla - zaznaczył.

  Kolejny Dzień Otwarty PKM, na którym główną atrakcją będzie przejażdżka drezyną po fragmencie wciąż powstającej linii 13 września na przyszłym przystanku PKM Niedźwiednik przy Trasie Słowackiego w Gdańsku.

  POMORSKA KOLEJ METROPOLITALNA - zdjęcia z budowy, projekty przystanków, wizualizacje - zobacz!  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama