SPECJALNE WYDANIE PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL
  Kup prenumeratę cyfrową i czytaj więcej o najważniejszych wydarzeniach w regionie!

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Rozwiń

  Skutki nawałnicy na Pomorzu odczuwalne będą latami...

  Czy można było przewidzieć tragedię i jak działa system ostrzegania? W starostwie nie przesłano dalej alertów, bo było po godz. 15. Do tego obraz po kataklizmie. Mamy dla Was zdjęcia i wideo.

  Rejsy po gospodarce: Dlaczego nie ma płacy maksymalnej

  Rejsy po gospodarce: Dlaczego nie ma płacy maksymalnej

  Piotr Dominiak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Określenie pułapu maksymalnej płacy łatwo jest wyśmiać. Niektórym przypomina to socjalizm. Coś znacznie bardziej ograniczającego swobodę gospodarczą niż płaca minimalna.
  Rejsy po gospodarce: Dlaczego nie ma płacy maksymalnej

  ©Archiwum

  Ale w światowych, poważnych mediach toczy się dyskusja na ten temat. Po latach ciszy pomysł ograniczenia wysokości wynagrodzeń wrócił w kontekście kryzysu finansowego, gdy szefowie instytucji finansowych będących w poważnych tarapatach i ratowanych za publiczne pieniądze nie ograniczyli wcale swych pensji. Drugi impuls stanowiła publikacja książki Thomasa Piketty'ego "Kapitał w XXI wieku", światowego bestselleru, w której autor dowodził, że rozpiętości dochodów w świecie rosną. W wielu krajach dochody 1 proc. grupy najwyżej zarabiających wzrastają szybciej od dochodów przeciętnych. Rozpiętości stają się niebezpiecznie duże, trudne do zaakceptowania przez znaczną część społeczeństwa.
  Prezesi dużych korporacji zarabiają w wielu krajach (w tym w Polsce) 300-400 razy więcej niż wynosi płaca minimalna. Pytania o to, czy jest to sprawiedliwe i moralne, są w takiej sytuacji zrozumiałe. A czy jest to sensowne ekonomicznie? Głos w tej sprawie zabrało wielu wybitnych ekonomistów (Krugman, Wren-Lewis). Opinie podzielone.

  Emerytowany szef Shella przyznał w wywiadzie, że gdyby płacono mu o 50 proc. więcej, to na pewno efekty jego pracy nie byłyby większe, i że gdyby obcięto mu pensje o połowę, to z pewnością nie pracowałby gorzej. Łatwo powiedzieć ex post.
  Daniel Kahneman, psycholog laureat ekonomicznego Nobla, wykazał, iż wysokie zarobki finansistów nie wynikają z ich kompetencji, ale decyduje o nich ślepy los. Artykuł współautorstwa Piketty'ego zawiera argumenty na rzecz tezy, iż zbyt wysokie zarobki menedżerów prowadzą do tego, iż spoczywają oni na laurach, koncentrując się na ich utrzymaniu, a nie na poprawie wyników firmy.

  To dlaczego w większości krajów mamy ustawową płacę minimalną, a nigdzie nie ma ustalonego pułapu płacy maksymalnej? Są wyjątki, ale dotyczą one z reguły tylko sektora publicznego. Projekt rządowy określenia takiego ograniczenia płac od góry upadł niedawno w Szwajcarii, w wyniku referendum.

  Odpowiedź wydaje się prosta. Ograniczenie od góry jest łatwiej obejść niż ograniczenie od dołu. Szybko wynaleziono sposoby obejścia tzw. ustawy kominowej w Polsce. W multinarodowych korporacjach łatwo można omijać narodowe ograniczenia, przenosząc miejsca pracy za granicę. Przy braku koordynacji międzynarodowej w tym zakresie mielibyśmy drenaż mózgów, jaki miał miejsce w latach 60. i 70. XX wieku.

  Alternatywą dla ustanowienia sufitu dla płac jest wysoka progresja podatkowa. Zdarzały się już 90-proc. stawki (USA w czasie II wojny). Zdarzały się też nonsensy - Astrid Lindgren (ta od Pippi) zapłaciła kiedyś w Szwecji 102-proc. podatek. Jednak wyższe podatki dla ekstremalnie wysokich dochodów mogłyby być skuteczniejszym sposobem niż płaca maksymalna. Tyle że znowu bez ich koordynacji w skali międzynarodowej efekty nie byłyby duże.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   102%

   Seba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe czasy dla ekonomistów nadeszły. XIX i XX-sto wieczne teorie drżą w posadach. Tak jak ta, mówiąca o tym iż nie należy bogatych gnębić podatkami, gdyż zebrany kapitał zainwestują przez co...rozwiń całość

   Ciekawe czasy dla ekonomistów nadeszły. XIX i XX-sto wieczne teorie drżą w posadach. Tak jak ta, mówiąca o tym iż nie należy bogatych gnębić podatkami, gdyż zebrany kapitał zainwestują przez co wzbogacą się również ci biedniejsi.
   Wyśmiewana przez część ekonomistów za wysokie podatki Szwecja, kryzys 2008 przeżyła bez większych zawirowań. Zadowolenie z życia wśród Szwedów jest na wybitnie wysokim poziomie a innowacyjność gospodarki należy do najwyższych.
   Paradoks goni paradoks...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Progresja podatkowa

   Anilah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wydaje się tu być dobrym instrumentem - wystarczy
   wprowadzić 100% podatek od części zarobku przekraczającej ustaloną kwotę - i będzie po wszystkim.
   PS. Szkoda, że prof. Dominiak nie objaśnił...rozwiń całość

   wydaje się tu być dobrym instrumentem - wystarczy
   wprowadzić 100% podatek od części zarobku przekraczającej ustaloną kwotę - i będzie po wszystkim.
   PS. Szkoda, że prof. Dominiak nie objaśnił
   sposobu w jaki doszło do szwedzkiego nonsensu - zapewne dzieła szwedzkich ekonomistów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinni to wprowadzić już dekadę temu....

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Albo dochody ludzi będą bardziej równomiernie rozłożone, albo najbogatsi zamiast swoich majątków zobaczą zgliszcza! Albo niech się przeniosą na Kajmany i szukają do okradzenia - poprzez...rozwiń całość

   Albo dochody ludzi będą bardziej równomiernie rozłożone, albo najbogatsi zamiast swoich majątków zobaczą zgliszcza! Albo niech się przeniosą na Kajmany i szukają do okradzenia - poprzez obchodzenie płacy minimalnej lub tzw. śmieciówki - głupszych i naiwniejszych od siebie!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ ob.

   leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To jaką wartością jest moneta unikalna? (nie do kupienia) . Granica komina też unikalna (ma swój wierch ). Dominiak coś analizuje, ale bez analizy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   unikalna?

   jasio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Trzeba umieć rozróżniać między unikalnością a unikatowością. I rozumieć znaczenie obu słów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama