Wiedzieć to nie znaczy widzieć. Niewidomi przełamują kolejne...

  Wiedzieć to nie znaczy widzieć. Niewidomi przełamują kolejne bariery

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Milena Wiśniewska będzie pierwszą niewidomą studentką gdańskiej Akademii Muzycznej. Na zdjęciu z matką, Anną Wiśniewską
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Świat jest otwarty dla niewidomych - mówi Marek Kalbarczyk, wynalazca programów komputerowych dla niewidomych. Jak niewidomi dziś przełamują bariery pisze Dorota Abramowicz.
  Stuk, stuk, stuk - dźwięk niesie po korytarzu gdańskiej Akademii Muzycznej. Milena Wiśniewska, której dyskretnie towarzyszy Marta Pluwak, instruktor orientacji przestrzennej, opukuje ściany, lokalizuje drzwi i schody. Wychodzi na zewnątrz, skręca w prawo, laska strząsa kwiatek z klombu, znowu zakręt, schody do akademika. Wejście, winda po lewej stronie. Trzeba palcami wyczuć wypukłą "jedynkę", wjechać na pierwsze piętro. Zakręt w prawo, drzwi do pokoju...

  - To dla niej zupełnie nowe miejsce. Prawdziwy kosmos - twierdzi Marta Pluwak, instruktor orientacji przestrzennej, współpracująca z Fundacją Szansa dla Niewidomych. Od października Milena stanie się pierwszą niewidomą studentką w dziejach Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z najwyższą punktacją została, jako jedna z trzech osób, przyjęta na Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. Teraz odpowiada z pewnością w głosie: - Poćwiczę i dam radę.
  Milena nie widzi od urodzenia. Jednak natura jest sprawiedliwa i w zamian za wzrok dała ciemnowłosej dziewczynce inny dar - słuch absolutny.

  - Ale i tak trochę to potrwa, zanim córka zorientuje się w terenie - wzdycha Anna Wiśniewska, mama Mileny. - Władze Akademii Muzycznej obiecały pomoc, zgodziły się też, bym przez kilka, kilkanaście dni pomieszkała z nią w pokoju. Ale potem będzie musiała sobie poradzić.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama