Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobo na piątek. Bogusław Kaczmarek: Tradycja i tożsamość [FELIETON]

Bogusław Kaczmarek
Tomasz Bolt/Polskapresse
Dokąd zajedzie biało-zielony tramwaj z napisem "My tworzymy historię"? Lechia to Gdańsk, a Gdańsk to Lechia. To Westerplatte, Solidarność, Lech Wałęsa, Lechia - Juventus i Donald Tusk, premier i przewodniczący Europarlamentu.

Gdańsk to jedno z ważniejszych historycznie uwarunkowanych miast 35-lecia w Europie. To ludzie, którzy tworzyli bądź tworzą historię tego klubu. Byli zawodnicy i trenerzy w osobach śp. Romana Rogocza, Romana i Tomasza Koryntów, Jerzego Jastrzębowskiego, Zdzisława Puszkarza, Józefa Gładysza, Wojciecha Łazarka i wielu, wielu innych.

A przede wszystkim dużo pokoleń wspaniałych kibiców ze śp. Tadeuszem Duffekiem na czele. Weźmy też pod uwagę, że w przyszłym roku biało-zielona Lechia będzie obchodziła 70-lecie istnienia.

W kontekście tego jawi się na usta pytanie - jak stan faktyczny w Lechii ma się do deklaracji głównego właściciela Franza-Josefa Wernze oraz wiceprezesa i dyrektora sportowego Andrzeja Juskowiaka, że celem głównym ma być wynik sportowy z dużym naciskiem na widowisko z zachowaniem szacunku dla tradycji i tożsamości klubu? Lechia na chwilę obecną ustanowiła swoisty rekord transferowy, pozyskując 20 nowych piłkarzy. Szczątki tożsamości to jedyny wychowanek Marcin Pietrowski.

W zawodowej piłce coraz częściej pojawia się dylemat - szkolić, tworzyć historię i tożsamość klubu, czy kupować gotowych piłkarzy w wymiarze europejskiej gwiazdy. Typowe przykłady Barcelony, Feyenoordu, Lecha czy Legii są afirmacją, że wynik sportowy, gwiazdy i wychowankowie klubu to najwłaściwsza droga do osiągnięcia sportowego sukcesu i budowy tożsamości.

Aktualna sytuacja w piłce młodzieżowej Lechii to Akademia Piłkarska i 13 oddziałów "Biało-zielonej przyszłości z Lotosem", co daje około 2000 młodych adeptów. Ciekawy projekt. Pracując w Lechii, brałem udział w otwarciu ośrodków w Pruszczu Gdańskim i Nowym Dworze Gdańskim. Należy pamiętać, że to ludzie ze swoją fachowością mają wdrażać ten proces inicjacji piłkarskiej. Mam spore wątpliwości co do jakości tej realizacji, bo są w tym projekcie ludzie, którzy uważają go jako swoistą synekurę. Koszt utrzymania jednego ośrodka to około 100 tys. złotych. I to razy 13 ośrodków plus Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, co w sumie daje poważną kwotę. Według zapowiedzi, pierwsze owoce pojawią się za ok. 5 lat. Oby to były dorodne owoce, a nie spady, które wylądują na piłkarskim śmietniku.

Bogusław Kaczmarek

Szukasz więcej sportowych emocji?

POLUB NAS NA FACEBOOKU!">POLUB NAS NA FACEBOOKU!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bobo na piątek. Bogusław Kaczmarek: Tradycja i tożsamość [FELIETON] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki