Gdańsk. Uciążliwi sąsiedzi zostaną eksmitowani

  Gdańsk. Uciążliwi sąsiedzi zostaną eksmitowani

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk. Uciążliwi sąsiedzi zostaną eksmitowani
  Wyprowadzka czeka 28 rodzin, które utrudniają życie swoim sąsiadom. Miasto zapowiada więcej eksmisji.
  Gdańsk. Uciążliwi sąsiedzi zostaną eksmitowani
  2 mln zł dofinansowania na tworzenie lokali socjalnych otrzymał z budżetu państwa Gdańsk.
  - Te pieniądze wydamy jeszcze w tym roku i kupimy za nie około 10-12 mieszkań socjalnych - zapowiada Maciej Lisicki, wiceprezydent miasta.

  To jednak tylko kropla w morzu potrzeb, bo zapotrzebowanie zarówno na mieszkania socjalne, jak i na pomieszczenia tymczasowe, do których trafiają osoby eksmitowane z lokali komunalnych, jest ogromne i cały czas rośnie. Obecnie czeka na nie ponad 1,9 tys. rodzin.

  - Z tego 61 przypadków to tak zwane przypadki uciążliwe, czyli tacy, którzy przez długi czas utrudniają życie innym lokatorom. Ten problem jest kolosalny - przyznaje Ryszard Michalik, inspektor zajmujący się eksmisjami.

  Urząd Miejski w Gdańsku ma coraz więcej skarg na lokatorów zakłócających spokój sąsiadom.
  - W tym roku planujemy eksmitować 28 rodzin, które powodują uciążliwości w korzystaniu z innych lokali. Chodzi głównie o nadużywanie alkoholu i awantury - informuje Lisicki.

  Przykładem może być ul. Polna. Mieszka tam najemca, który na wykonanie wyroku eksmisyjnego czeka od pięciu lat. Gdy mężczyzna zdemontował korek od instalacji gazowej i nielegalnie się do niej podłączył, spowodował pożar. Z relacji mieszkańców wynika, że tylko szybka interwencja strażaków zapobiegła wybuchowi gazu.

  - Czujemy się zagrożeni, boimy się, że sytuacja się powtórzy - pisze w liście do prezydenta zarząd wspólnoty mieszkaniowej z ul. Polnej.

  Mieszkańcy al. Wojska Polskiego żalą się z kolei na rodzinę, która regularnie zakłóca ich spokój. W piwnicy notorycznie organizowane są tam trwające do rana imprezy, pralnia zamieniła się w noclegownię, a klatka schodowa w toaletę. Zdewastowane są domofon, drzwi i ściany.

  Właściciele lokali przy ul. Kochanowskiego mają z kolei utrapienie z sąsiadem, z którego mieszkania wydobywa się fetor, bo się w nim znajdują sterty śmieci i odchody. Mężczyzna nie stroni od alkoholu, często śpi na podwórku i na schodach, zdarzyło się też, że zaprószył tam ogień. Przy ul. Małomiejskiej od kilkunastu lat mieszka kobieta, której dni upływają pod znakiem libacji. Skutki to powybijane szyby na klatce i ustawiczne hałasy.

  - Gdybym mógł, to takie osoby zabrałbym stamtąd nawet dziś, ale nie mam dokąd. Ten problem jest w gminie od lat - przyznaje Michalik.
  W Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych rozkładają ręce.
  - Części lokali odzyskanych, niestety, nie możemy zasiedlić, gdyż przekazano nam je w stanie uniemożliwiającym zamieszkanie. Wymagają generalnych, kosztownych remontów - tłumaczy Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

  Jako główne przyczyny eksmisji GZNK podaje długie niepłacenie czynszu, podnajem mieszkania komunalnego osobom trzecim i dewastowanie lokali, m.in. podpalenia, zrywanie podłóg czy demontowanie urządzeń sanitarnych. Gdańsk ma 619 lokali socjalnych i zaledwie 10 pomieszczeń tymczasowych oraz aż 100 odzyskanych, ale kompletnie zdewastowanych mieszkań.

  Więcej lokali dla eksmitowanych  Liczba lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych ma w Gdańsku wzrastać. - W ubiegłym roku oddano do użytkowania 54 pomieszczenia tymczasowe, w pierwszym kwartale tego roku przygotowanych zostanie kolejnych 56 - informuje Maciej Lisicki. W budynku, gdzie się te mieszkania znajdują, miasto zamierza rozpocząć specjalny program wspierający eksmitowane rodziny i pomagający im wrócić do lokali socjalnych. Trwające pół roku szkolenie dla eksmitowanych obejmować będzie m.in. zajęcia z psychologiem i lekarzami. W ubiegłym roku miasto wykonało 119 wyroków eksmisyjnych, w tym 108 do lokali socjalnych. Tylko osiem rodzin eksmitowano w związku z interwencjami sąsiadów.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lisicki zmienił ton

   c.c.c. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 46

   >W budynku, gdzie się te mieszkania znajdują, miasto zamierza rozpocząć specjalny program wspierający eksmitowane rodziny i pomagający im wrócić do lokali socjalnych

   nie wierzę własnym oczom,...rozwiń całość

   >W budynku, gdzie się te mieszkania znajdują, miasto zamierza rozpocząć specjalny program wspierający eksmitowane rodziny i pomagający im wrócić do lokali socjalnych

   nie wierzę własnym oczom, trzy tygodnie po wigilii, a pan Wice Adamowicz przemówił w końcu ludzkim głosem. W tekście ani słowa o patologii, orgiach seksualnych, karaniu ... . Wychowawcze działania anarchistów, przynoszą efekty.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   męska decyzja

   kalina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 37

   ufff to mi sie podoba nie chcą zyc jak ludzie to won na pole

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo dla p.Lisickiego !!!!

   batman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 49

   wszystko jest lepsze od tych blaszanych kontenerów ufffff !!!! jak będą dalej demolować i pić w pomieszczeniach tymczasowych to znaczy że nic nie zrozumieli i na bruk chwasta.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo