Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny rekord utonięć na Pomorzu. Od czerwca do sierpnia 2014 r. utonęło 25 osób

(Wie)
Piotr Hukało/archiwum
To były naprawdę tragiczne wakacje biorąc pod uwagę liczbę utonięć w naszym regionie. Strażacy z Pomorza odnotowali od początku czerwca do końca sierpnia aż 25 utonięć. Zwykle powodem był alkohol i upał.

Pomorskim strażakom w tym samym czasie odratować udało się tylko 3 osoby. - Pamiętajmy jednak, że z reguły na kąpieliskach strzeżonych interweniuje ratownik, a na niestrzeżonych - świadkowie zdarzenia. My podejmujemy akcję tylko w sytuacjach, kiedy zostaniemy wezwani na miejsce, a to zdarza się najczęściej, kiedy topielca nie uda się szybko uratować - zaznacza Tadeusz Konkol, rzecznik pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej, który zaznacza, że lato 2014 było rekordowe pod względem liczby utonięć. - Z relacji świadków wiemy, że osoby, które się topią, często wcześniej spożywały alkohol. On sprawia, że jesteśmy odważniejsi i zachowujemy się z większą brawurą, a to ma niestety tragiczne skutki. Do wody nie powinniśmy się zbliżać będąc pod wpływem alkoholu, a nawet jeśli chcemy popływać rowerem wodnym czy żaglówką po bardzo spokojnym jeziorze, zawsze powinniśmy mieć na sobie kapok - podkreśla.

Czytaj także: Padają rekordy utonięć. Tragicznych kąpieli w jeziorach coraz wiecej

W tragiczne wydarzenia obfitował zwłaszcza sierpień. W sobotę, 9 sierpnia do Bałtyku spadł paralotniarz w gdyńskim Orłowie. Jego ciała nie odnaleziono do dziś. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o tym, że mężczyzna zaplątał się w uprząż maszyny, stracił przytomność i wraz ze sprzętem utonął. W poniedziałek, 18 sierpnia zaginęło z kolei dwóch żeglarzy, którzy łódką klasy 420 próbowali na Zalewie Wiślanym dopłynąć do Krynicy Morskiej. Dopiero po kilkunastu godzinach akcji poszukiwawczej udało się Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa odnaleźć przewróconą do góry dnem łódkę, a następnie ciała żeglarzy.

Statystyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że do utonięć najczęściej dochodzi na kąpieliskach niestrzeżonych oraz w akwenach, w których obowiązuje zakaz pływania, dlatego resort apeluje o korzystanie ze strzeżonych kąpielisk.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki