Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Cień ukraińskiej tragedii nad obchodami 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

MA
Wojna to nie chwalebne czyny na polu bitwy, ale niewinne ofiary – przypominano podczas uroczystości, które 1 września odbyły się przed dawną Victoriaschule oraz w Muzeum Poczty Polskiej.

Doroczne wspominanie wydarzeń z 1939 r. tym razem miało charakter szczególny, a to za sprawą nawiązań do sytuacji na Ukrainie. Toczący się tam konflikt każe stawiać pytania o przyszłość kontynentu.

Czytaj także: Gdańsk. Prezydenci Komorowski i Gauck na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej [FOTO,WIDEO]

- Tuż przed wybuchem wojny w prasie francuskiej pojawił się słynny artykuł „Dlaczego musimy umierać za Gdańsk? Dzisiaj zastanawiamy się, czy będziemy musieli umierać za Ługańsk i Donbas – mówił podczas uroczystości na pl. Obrońców Poczty Polskiej wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki.

Podobnych refleksji było więcej, także w wystąpieniach goszczącego w Gdańsku prezydenta Niemiec Joachima Gaucka oraz prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Jednak niezależnieod kontekstu międzynarodowego, w centrum rocznicowych uroczystości byli gdańscy Polacy. To oni byli wśród pierwszych ofiar II wojny światowej. W ich intencji tradycyjnie modlono się przed wejściem do Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej przy ul. Kładki, dawnej Szkoły Wiktorii (Viktoriaschule), którą hitlerowcy zamienili na katownię. W pierwszych dniach wojny do tego właśnie budynku zwożono i torturowano Polaków z Wolnego Miasta.

- Przedstawicielom Polonii gdańskiej winni jesteśmy wdzięczność za wspaniały przykład życia i śmierci, za przykład postawy patriotycznej – mówił podczas ekumenicznego spotkania pastor Wawrzyniec Markowski.
Prezes Instytut Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński przekonuje, że ten przykład może być inspirujący również dla współczesnej młodzieży, dlatego kierowana przez niego instytucja podejmuje tak wiele działań edukacyjnych adresowanych właśnie do ludzi młodych. Niektóre z nich zostały omówione na konferencji w Muzeum Poczty Polskiej.

Spotkanie z szefem IPN poprzedziło mszę św. w intencji poległych pocztowców i wszystkich ofiar wojny, którą przed pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odprawił abp senior Tadeusz Gocłowski.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki