Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Spektakl według pomysłu Andrzeja Wajdy w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej FOTO,WIDEO

MA, red
Multimedialny spektakl, wg pomysłu Andrzeja Wajdy, został pokazany wewnątrz byłego zbiornika gazowego na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa w Gdańsku z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

We wnętrze nieczynnego zbiornika gazowego, wybudowanego w 1904 roku, który znajduje się obecnie na terenie Polskiej Spółki Gazowej przy ul. Podstocznej w Gdańsku, odbył się w poniedziałek "Wybuch", czyli przygotowany przez Andrzeja Wajdę niezwykły multimedialny spektakl, łączący elementy filmu, teatru i widowiska "światło i dźwięk". Stworzenie tetgo spektaklu miało na celu przypomnieniem dramatycznych wydarzeń sprzed 75 lat, kiedy wybuchła wojna, ale także zapowiedzią tego, co widzowie zobaczą w Muzeum II Wojny Światowej.
- Chcieliśmy opowiedzieć o najbardziej dramatycznym momencie w historii Polski, ale chcieliśmy także, by ten spektakl anonsował Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które powstaje tuż obok. Na ekranie zobaczą państwo filmy oraz zdjęcia, które stanowić mają część przygotowywanej przez nas wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, ale także niektóre z eksponatów, które udało nam się do tej pory zebrać. Pomysł widowiska "Wybuch" narodził się podczas naszych rozmów z Andrzejem Wajdą, który od samego początku z nami współpracuje - mówił przed projekcją prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dobra passa Gdańska

- Zacznę od tego, że Gdańsk jest szczęśliwym miastem - zapewniał Andrzej Wajda przed projekcją jego multimedialnego spektaklu. - Tutaj jeżeli ktoś ma jakiś dobry pomysł, to jest on realizowany. Jesteśmy obecnie w Gdańsku świadkami dwóch fantastycznych wydarzeń - Europejskie Centrum Solidarności zostało tylko co otwarte, a już wkrótce otwiera się Teatr Szekspirowski. Dobra passa Gdańska się nie kończy, bo za dwa lata pojawi się Muzeum Drugiej Wojny Światowej .

Cykliczne projekcje (co godzinę): 1 września - 11.00-16.00 i 21.00-22.00; 2 września - 8.00-22.00. Uwaga! Wstęp bezpłatny! Przewidziano możliwość rezerwacji miejsc poprzez stronę internetową MIIWŚ. Rezerwacja nie jest obowiązkowa, ale zapewni wejście na konkretną godzinę oraz miejsca siedzące. Więcej na www.muzeum1939.pl.

Cały artykuł publikujemy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 2 września 2014 r. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki