Już wkrótce „Dwór Seniora” w Gdańsku przyjmie pierwszych...

  Już wkrótce „Dwór Seniora” w Gdańsku przyjmie pierwszych podopiecznych [ZDJĘCIA]

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Już wkrótce „Dwór Seniora” w Gdańsku przyjmie pierwszych podopiecznych [ZDJĘCIA]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Przemek Świderski

  Osoby starsze będą mogły tu ciekawie i aktywnie spędzić czas w ciągu dnia, zamieszkać na pewien okres (np. na tygodniowy turnus) lub na stałe. Otrzymają pełne wyżywienie, otoczone zostaną wszechstronną opieką. Taką ofertę dla osób w „jesieni życia” przygotowała Spółka Nadmorskie Centrum Zdrowia - prowadząca w Gdańsku dziesięć przychodni zdrowia, zwanych „Domami medycznymi” .
  W jednym z nich, czyli w „Domu medycznym Abrahama” (ul. Abrahama 25) NCM uruchomiło właśnie pierwszy dom opieki dla osób starszych. Zajmuje on część budynku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej VII Dwór”, który przeszedł gruntowną modernizację i zmienił się nie do poznania.

  - „Dwór Seniora” to tak naprawdę dwa podmioty – jeden zapewniający osobom w wieku podeszłym opiekę w ciągu dnia oraz drugi – oferujący im opiekę stacjonarną, całodobową – wyjaśnia Anna Jank, kierownik domu.

  Pierwszy z nich czynny będzie od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 17. W tym czasie pensjonariusze otrzymają cztery posiłki (śniadania, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek). Program dnia przewiduje terapię zajęciową (zajęcia plastyczne, teatralne i inne), wizyty w placówkach kulturalnych (kino, teatr, muzea – za dodatkową opłatą), spacery i wycieczki piesze, nordic walking itd. Dom dziennego pobytu zaprasza do siebie zarówno osoby samodzielne, ale czujące się np. samotnie, jak i wymagające pomocy i opieki, np. na wózkach czy cierpiące na chorobę Alzheimera.

  - Zależy nam, by nasi podopieczni (maksimum będzie tu 30 osób) spędzali czas aktywnie, np. na zajęciach terapeutyczno-rehabilitacyjnych, komputerowych, w czytelni, tak jak lubią – dodaje Anna Jank. Planowane są również wspólne wyjścia do kina, do teatru, na wystawę. Dzienna opłata za pobyt w domu opieki dziennej (rusza od 1 września br) wynosi 100 zł, za pobyt 5-dniowy – 450 zł, za 10 dni – 800 zł, a za 20 dni roboczych, czyli cały miesiąc - 1400 zł.

  Druga, stacjonarna część „Dworu Seniora”, w której trwają jeszcze prace wykończeniowe, zainauguruje swoją działalność za kilka tygodni. W tej części seniorzy będą mogli zamieszkać nie tylko na stałe, ale również na pewien okres np. w ramach krótkich – tygodniowych, dwutygodniowych turnusów.

  Dom otoczony zielenią i położony blisko lasu, ma charakter kameralny, w dwu- i trzysobowych pokojach z łazienkami jest w sumie 21 miejsc. W ich pobliżu, również na piętrze jest duży pokój kąpielowy dla osób niepełnosprawnych, na wózkach oraz pokój wypoczynkowy, w których jego lokatorzy mogą spędzać czas i np. przyjmować gości. Na parterze – sala gimnastyczna, pokój terapii zajęciowej, zabiegi rehabilitacyjne.

  W całodziennym menu przewidziano pięć posiłków. W „Dworze Seniora” zamieszkać mogą zarówno osoby sprawne jak niepełnosprawne, przewlekle chore, po pobytach szpitalnych. Miesięczny koszt pobytu to ok. 3,300 – w pokoju dwuosobowym i 2900 zł w pokoju trzyosobowym.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo