Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste w 2015 roku. Będą problemy! - ostrzegają eksperci

Szymon Zięba, Jacek Wierciński
archiwum PP
Z nowych dowodów osobistych zniknie adres zameldowania. Eksperci ostrzegają, że mogą być kłopoty przy załatwianiu ważnych spraw.

Przyszły rok oznacza zmiany w dowodach osobistych. Jedną z kluczowych będzie brak adresu zameldowania na dokumencie. Eksperci alarmują, że może to się wiązać z poważnymi problemami.
- Banki z niepokojem obserwują zmiany w zakresie wydawania dowodów osobistych, które od 1 stycznia 2015 r. mają zostać pozbawione wskazania m.in. adresu zameldowania i zeskanowanego podpisu - słyszymy od Tadeusza Białka ze Związku Banków Polskich.

Ekspert podkreśla, że obecnie szczegółowo analizują "możliwe negatywne konsekwencje" z tym związane.
- Adres zameldowania jest aktualnie kluczowy w procedurach bankowych - zwraca uwagę.
Tym samym, jak tłumaczą bankowcy, niewykluczone, że właściciele nowych dowodów będą musieli przedstawić w banku tzw. urzędowe poświadczenie adresu. Zdobycie go to strata czasu i koszty. Za taki dokument trzeba bowiem zapłacić w urzędzie 17 złotych.

Obawy bankowców urzędnicy uznają za "nieco wyolbrzymione". - Proszę zwrócić uwagę, że już obecnie wiele banków nie wymaga od klientów przedkładania dowodu osobistego, uznając za wystarczający przykładowo paszport - uspokaja Łukasz Kobus z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - W takich przypadkach banki żądają np. okazania dodatkowo innego dokumentu zawierającego adres, np. faktury za energię elektryczną, lub złożenia przez klienta pisemnego oświadczenia o miejscu zamieszkania.

Część nieprzekonanych do nowej formy dowodów osobistych ekspertów zapowiada też problemy np. z gapowiczami. Nie można bowiem wykluczyć, że nieuczciwi pasażerowie celowo będą podawać niewłaściwy adres, czego kontroler nie będzie mógł zweryfikować na miejscu.
- Usunięcie z dowodu osobistego adresu tak naprawdę nie powinno być w tym przypadku problemem. Osoby nieuczciwe, chcące oszukać przewoźnika, już obecnie podają po prostu niewłaściwy adres, nie przedstawiając kontrolerowi swojego dokumentu tożsamości lub przedkładając dokument nieważny - odpiera Kobus. Jego zdaniem nowe regulacje niewiele zmienią w tej kwestii.
- A kontrolerzy biletów, podobnie jak dzisiaj, w przypadku wątpliwości co do personaliów swojego klienta, będą mogli zwrócić się o pomoc do policji.

Od urzędników słyszymy, że zmiany mają zmniejszyć uciążliwości dla osób, które po każdej przeprowadzce musiały dotąd wymieniać dowód.
- Aby zobrazować skalę tego zjawiska, wystarczy wyjaśnić, że w samym województwie pomorskim w ubiegłym roku wydano ponad 244 tysiące dowodów osobistych, z czego w ok. 40 proc. przypadków, związane było to ze zmianą adresu zameldowania - mówi Łukasz Kobus.

To jednak nie wszystko. Firmy, które od swoich klientów wymagają poświadczenia meldunku, mają czas do 1 stycznia 2016 roku na to, by przygotować się na dalej idące zmiany. Wówczas zniesiony zostanie bowiem obowiązek meldunkowy.
- Wobec czego umieszczanie takiej kategorii danych w nowo projektowanym dokumencie wydaje się mało racjonalne - kwituje gdański urzędnik.

[email protected]
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki