Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki mają wypisywać recepty. Ale nie chcą. Lekarze: To niekorzystne dla pacjentów

Agata Pustułka
Pielęgniarki będą miały prawo wypisywać recepty
Pielęgniarki będą miały prawo wypisywać recepty
Pielęgniarkom przybędzie obowiązków. Będą wypisywały recepty. I już mamy protesty. Protestują zarówno pielęgniarki, jak i lekarze, którzy obecnie są jedynymi osobami, które mają prawo w przychodniach i szpitalach wypisywać recepty.

Pielęgniarki będą wypisywac recepty od początku 2016 r.

Od 2016 roku w Polsce pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra będą miały prawo samodzielnie ordynować określone leki i wystawiać na nie recepty.

Z kolei pielęgniarki i położne z tytułem licencjata będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia. Przeciwko temu pomysłowi ministerstwa zdrowia protestują zarówno pielęgniarki jak i lekarze.

45 proc. polskich lekarzy uważa, że wprowadzenie wypisywania recept przez pielęgniarki wpłynie niekorzystnie na zdrowie pacjentów - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 1007 lekarzy przez największy serwis społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.

To komentarz to pomysłu ministerstwa zdrowia, by właśnie siostry przejęły ten obowiązek.

27 proc. zapytanych lekarzy uważa, że wypisywanie recept przez pielęgniarki nie będzie miało wpływu na zdrowie pacjentów. Tylko 13 proc. lekarzy uważa, że jest to rozwiązanie korzystne dla zdrowia pacjentów.
W badaniu sprawdzono również, co myślą lekarze rodzinni, dla których pomoc pielęgniarek w wypisywaniu recept miała być najbardziej odciążająca w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Okazuje się, że lekarze rodzinni są niewiele mniej sceptyczni - 38 proc. spośród nich uważa, że wpłynie to niekorzystnie na zdrowie pacjentów, a 17 proc. uważa, że może to być rozwiązanie korzystne dla zdrowia pacjentów.

Lekarze podkreślają, że wypisanie recepty jest tylko jednym z wielu etapów wizyty pacjenta u lekarza i zawsze powinno być poprzedzone postawieniem lub ponowną weryfikacją diagnozy oraz chociaż pobieżną weryfikacją dawkowania i zasadności na danym etapie choroby stosowania danego leczenia.

Lekarze zastanawiają się również dlaczego nie zdecydowano się na poszerzenie listy leków wydawanych bez recepty, zamiast wprowadzać sztuczny biurokratyczny obowiązek wizyty po receptę u pielęgniarki. Lekarze przypominają, że pielęgniarki w Polsce na żadnym etapie edukacji nie są przygotowywane do diagnozowania i leczenia oraz weryfikowania farmakologicznych właściwości danej substancji u konkretnego pacjenta.

CZY PIELĘGNIARKI POWINNY WYPISYWAĆ RECEPTY? NAPISZ KOMENTARZ


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!