Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba Więzienna będzie współpracowała z pomorskimi szpitalami. Skazani będą pracowali nieodpłatnie

Aneta Niezgoda
mat. Służby Więziennej
Więźniowie osadzeni w pomorskich więzieniach będą nieodpłatnie pracowali na rzecz szpitali. To efekt umowy, jaka została podpisana w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Początkowo więźniowie mają zostać oddelegowani do 10 pomorskich placówek leczniczych, gdzie zajmą się remontami i utrzymaniem czystości.

Umowa dotycząca współpracy Służby Więziennej z pomorskimi szpitalami została podpisana w poniedziałek. Na spotkaniu obecny był m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

- Dzisiejsze porozumienie jest kontynuacją dobrej praktyki jaką jest współpraca Służby Więziennej z samorządem. Dzięki tej współpracy skazani, którzy są częścią tego społeczeństwa, będą mogli pracować dla niego. Według opinii psychologów świadczenie pracy na rzecz drugiego człowieka, pomaganie, jest sposobem na resocjalizację, na powrót do społeczeństwa. Dlatego tak dużą rolę do tego przywiązujemy - stwierdził Marek Biernacki.

Jak informuje mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku, na początku współpraca obejmie 10 pomorskich szpitali.

- Aktualnie gdańska Służba Więzienna kieruje do prac nieodpłatnych poza więziennymi murami ponad 300 skazanych, współpracując z ponad 100 różnymi podmiotami - wyjaśnia Robert Witkowski. - Do większości placówek oddelegowujemy od 2 do 4 więźniów, więc szacujemy, że pracę przy utrzymaniu szpitali podejmie około 30-40 osób. Ta liczba może się zwiększyć, jeśli któraś z placówek leczniczych będzie chciała przeprowadzić remont.

Praca na rzecz szpitala będzie nieodpłatna. Więźniów, którzy trafią do pracy w pomorskich szpitali wybierze personel więzienny.

- Do zatrudnienia w okręgu gdańskim kierowani są niemal wszyscy, którzy zostaną pozytywnie zweryfikowani - tłumaczy mjr Robert Witkowski. - Zatrudnianych w różnych formach jest ponad 40% więźniów, o 7% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To duża ilość osadzonych biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkich skazanych można skierować do zatrudnienia. Część z nich bowiem stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa przez swoje agresywne zachowania, inni są zaburzeni lub uzależnieni. Kolejną grupę stanowią osoby starsze i niezdolne do pracy ze względów zdrowotnych.

Ze współpracy ze Służbą Więzienną zadowolony jest także marszałek Mieczysław Struk.

- Nam współpraca ze Służbą Więzienną układa się bardzo dobrze. Jako samorząd regionalny chcemy propagować ten sposób resocjalizacji. Zwłaszcza jeśli spotykamy się z tak dużą otwartością - przyznał Struk.

Jak obliczyli pracownicy Służby Więziennej, w pierwszej połowie tego roku skazani przepracowali na rzecz publicznych placówek niemal 190 000 godzin. Ich pracę dla społeczności lokalnych oszacowano na kwotę około 2 milionów złotych.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki