Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Konferencja o rzekach na pokładzie jachtu

Jacek Sieński
Pierwszym etapem rewitalizacji polskich odcinków Międzynarodowych Dróg Wodnych ma być uruchomienie żeglugi turystycznej. Na zdjęciu: niedawno oddany do użytku port jachtowy w Kątach Rybackich na Zalewie Wiślanym
Pierwszym etapem rewitalizacji polskich odcinków Międzynarodowych Dróg Wodnych ma być uruchomienie żeglugi turystycznej. Na zdjęciu: niedawno oddany do użytku port jachtowy w Kątach Rybackich na Zalewie Wiślanym
Kilkudziesięciu ekspertów z całego kraju będzie rozmawiać o rozwoju polskich odcinków Międzynarodowych Dróg Wodnych E 70 i E 40. Dyskusja odbędzie się już w najbliższy czwartek, a w efektywnych rozmowach pomóc mają okoliczności - konferencja będzie miała miejsce na pokładzie jachtu, kursującego między portami na Zalewie Wiślanym.

Dyskusji będzie się przysłuchiwać wiceminister infrastruktury i rozwoju prof. Dorota Pyć.
- Przedstawimy m.in. listę tzw. wąskich gardeł na rodzimych odcinkach MDW, utrudniających bądź uniemożliwiających całkowicie żeglugę, np. na Wiśle - tłumaczy Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, jeden z organizatorów konferencji. - Należą do nich m.in. mielizny w okolicach Białej Góry czy Chełmna, ale również konieczność udrożnienia jednej z rzek, Wisły Królewieckiej, na turystycznej trasie Pętli Żuławskiej. Listę taką przedstawimy ministerstwu, wraz z listą korzyści, jakie przyniesie ich usunięcie. Liczymy, że ministerstwo zaplanuje stosowne inwestycje.

Będzie również mowa o konieczności dalszych inwestycji w polskie odcinki MDW, m.in. pogłębień, regulacji wodnych, oznaczeń nawigacyjnych, tak by umożliwić w przyszłości śródlądowy transport towarowy, m.in. rzeką Wisłą.

- Celem strategicznym jest przywrócenie drożności naszym odcinkom MDW - mówi Zbigniew Ptak. - To perspektywa dekady, ale bardzo pewna. W ciągu ostatnich lat przekazaliśmy ministerstwu raporty dotyczące większej opłacalności, mniejszej szkodliwości ekologicznej i ekonomicznego rozwoju transportu śródlądowego. Transport kołowy jest coraz droższy i firmy spedycyjne same poszukują nowych rozwiązań. Te wszystkie argumenty przekażemy ministerstwu.

Pierwszym, najszybciej rozwijającym się elementem rewitalizacji polskich odcinków "rzecznych autostrad" MDW E 70 i E 40 ma być jednak ruch turystyczny.
- Turystyka w naszym kraju przynosi 6 proc. PKB rocznie, trzy razy więcej niż np. przemysł wydobywczy - zauważa Zbigniew Ptak. - Turystyczne, śródlądowe szlaki mogą podwyższyć ten współczynnik. Po wnioskowanych przez nas inwestycjach dotyczących usunięcia tzw. wąskich gardeł żegluga jednostek turystycznych, pasażerskich, z całej Europy będzie mogła przebiegać bez przeszkód.
Polski fragment trasy E 70 przebiega od Kostrzyna nad Odrą, później Wartą i Notecią do Bydgoszczy, a następnie Wisłą do Gdańska, Mierzei Wiślanej i Elbląga (obejmuje województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, pomorskie i zachodniopomorskie). Cała trasa, dzięki systemowi scalonych akwenów rzek, kanałów, a także jezior, łączy Antwerpię z litewską Kłajpedą. W zachodniej Europie część tego żeglugowego szlaku funkcjonuje znakomicie.

Drogami wodnymi m.in. w Niemczech transportowane jest blisko 28 proc. rocznego obrotu towarowego. Kłopot w tym, że polska część trasy jest zaniedbana. Wieloletni brak inwestycji w żeglugę śródlądową sprawił, że obecnie rodzimy fragment szlaku wymaga sporych nakładów finansowych. Część inwestycji może zostać sfinansowana ze środków nowej, unijnej perspektywy finansowej.

Przypomnijmy, od kilkunastu miesięcy na łamach "Dziennika Bałtyckiego" promujemy ideę "rzecznej autostrady" na Wiśle. Spotkanie może mieć olbrzymie znaczenie dla kwestii, o której wielokrotnie pisaliśmy - wpisania do budżetu państwa planów inwestycji na polskich częściach MDW E 70 i E 40.
[email protected]

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki