Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa świata smoczych łodzi od 27 sierpnia na Jeziorze Maltańskim

Leszek Gracz
Leszek Gracz
Mistrzostwa świata smoczych łodzi od 27 sierpnia na Jeziorze Maltańskim
Mistrzostwa świata smoczych łodzi od 27 sierpnia na Jeziorze Maltańskim Paweł Miecznik
Przerażające głowy, wielkie i barwne ogony – smocze łodzie prezentują się imponująco, a od 27 do 31 sierpnia w Poznaniu rozgrywane będą mistrzostwa świata w tej egzotycznej dyscyplinie sportowej.

Początki regat smoczych łodzi sięgają czasów chińskich legend. W Polsce ta dyscyplina jest uprawiana od roku 1997, kiedy to Włodzimierz Schmidt, długoletni działacz i trener MRKS Gdańsk zorganizował wraz z Jerzym Walczykiem pierwsze zawody na Motławie w Gdańsku. Bardzo szybko smocze łodzie zdobyły Poznań, bo w 2002 roku odbyły się tu mistrzostwa Europy, w 2003 i 2008 mistrzostwa świata. I teraz, w dniach 27-31 sierpnia czekają nas MŚ po raz trzeci.

Obecnie klasyczne regaty odbywają się w łodziach o długości 12,29 m i szerokość 1,16 m. Na dziobie łodzi zainstalowana jest głowa smoka, na rufie – jego ogon. Waga łodzi to około 250 kg. Załoga składa się z 20 wioślarzy, sternika i bębniarza. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce. Ławki umieszczone są w 10 rzędach, twarzą do kierunku płynięcia. Pierwsza para wioślarzy (licząc od dziobu) to szlakowi. Oni narzucają całej osadzie tempo wiosłowania. Bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, czym ułatwia reszcie załogi dostosowanie się do szlakowych. Bębniarz w trakcie zawodów zagrzewa też głosem osadę do walki, podając także komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu.

W Poznaniu zawodnicy wystartują w klasycznych osadach 20-osobowych, ale też i 10-osobowych. Regaty odbędą się na dystansie 200, 500 i 2000 metrów w kategoriach junior i senior: mężczyzn, kobiet i mikstów (w osadzie musi być minimum osiem kobiet).

Na liście startowej jest ponad 600 zawodników i zawodniczek z 15 państw: Estonii, Filipin, Francji, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Niemiec, USA, Kanady, Czech, Rosji, Ukrainy, Włoch i oczywiście Polski.

W naszej reprezentacji nie brakuje poznaniaków i są wśród nich uczestnicy i medaliści ME i MŚ w kajakarstwie klasycznym w konkurencji kanadyjek, tacy jak: Tomasz Kaczor, Vincent Słomiński, Michał Kudła, Mariusz Kruk. Choć jednak między kanadyjkami a łodziami smoczymi jest zasadnicza różnica – w tych pierwszych wiosłuje się klęcząc, w tych drugich – siedząc. a

Poznaniacy w reprezentacji Polski seniorów:
Łukasz Wietrak, Michał Kudła, Vincent Słomiński,. Daniel Pośpiech, Patryk Sokół, Patryk Gluza, Jacek Kamiński, Grzegorz Szpynda, Łukasz Piochacz, Paweł Sidorowicz, Mariusz Kruk, Patryk Glanowski, Mariusz Ruczyński, Tomasz Kaczor, Szymon Kostenski, Dariusz Gryca, Bartosz Dubiak, Gilbert Paluch, Łukasz Rybakowski, Piotr Szydłowski oraz panie: Danuta Promińska, Aleksandra Dubiak, Anna Godek i Kinga Kwiatkowska..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski