NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Posłowie oburzeni "Hołdem smoleńskim"

  Posłowie oburzeni "Hołdem smoleńskim"

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Hołd smoleński" w sieci można kupić za 189 złotych

  "Hołd smoleński" w sieci można kupić za 189 złotych

  Obraz "Hołd smoleński" mający upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej wywołał niesmak wśród pomorskich posłów - zarówno z PO, jak i PiS
  "Hołd smoleński" w sieci można kupić za 189 złotych

  "Hołd smoleński" w sieci można kupić za 189 złotych

  Monumentalny obraz dla każdego patrioty - głosi hasło na stronie internetowej www.holdsmolenski.pl. Za 189 zł można tu zamówić płótno mające upamiętniać kwietniową katastrofę smoleńską. Jest też wersja dla mniej wymagających: za jedyne 29 zł - na papierze.

  Nie trzeba jednak być znawcą sztuki, żeby stwierdzić że malowidło do tej wysokich lotów nie należy. A całe przedsięwzięcie ma wymiar czysto komercyjny.
  "Możesz mieć ten obraz. Powinieneś go mieć. Zamów go i niech będzie ozdobą Twojego domu, gabinetu, plebanii, firmy, kościoła, kolekcji. Niech zaświadcza o Twojej pamięci i odwadze. Patriotyzm to nie obciach!" - można przeczytać na stronie. Pada tam też stwierdzenie, że "gdyby Matejko żył, z pewnością to on namalowałby Hołd smoleński".

  Autor obrazu ukrywający się pod pseudonimem Stanisław Koziełło-Wolski, w wywiadzie zamieszczonym w jednej z zakładek idzie jeszcze dalej.

  - Pierwsza myśl o malowaniu katastrofy aż mnie zmroziła swą śmiałością.Nie było łatwo, płakałem przy tym obrazie, a męki twórcze były takie, że robiło mi się przed oczyma ciemno. Można powiedzieć, że namalowałem ten obraz łzami. Albo raczej farbami zmieszanymi z łzami - zwierza się artysta. Zaznacza też, że krytyka mu niestraszna. - Kłaniam się tym, którym się obraz spodoba, ale i tym, którzy w salonowym stadnym odruchu okrzykną go moherowym kiczem. Lepszy moher od plastiku- stwierdza.

  Agnieszka Pomaska, posłanka PO, na takiej formie ekspresji twórczej nie zostawia suchej nitki.
  - Pod Smoleńskiem zginęły także osoby, które ja osobiście znałam i ceniłam. Próbę komercjalizacji tej tragedii uważam za coś przekraczającego moją wyobraźnię - mówi Pomaska -Mam nadzieję, że osoby próbujące zarobić na ludzkim nieszczęściu nie odniosą sukcesu. A wartości artystyczne obrazu? Kiczowatość też ma swoje granice - komentuje.

  Andrzej Jaworski, poseł PiS też nie jest zachwycony.
  - Bardzo dobrze znałem prezydenta Kaczyńskiego i mam do tego stosunek emocjonalny- zaznacza. - Ten obraz nie jest ani dziełem sztuki, ani czymś co mi się podoba. Autor miał dobre intencje, ale mu nie wyszło - uważa poseł.

  Obraz to nie pierwsza nieudana próba upamiętnienia ofiar kwietniowej katastrofy. Kilka dni po niej w sieci zaczęły się pojawiać utwory, które cechowały grafomańskie teksty i patetyczne wideoklipy. Swój żal w ten sposób wyraził np. Michał Wiśniewski, który z zespołem Ich Troje nagrał "Requiem/Katastrofa Tu154M Smoleńsk".

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   x

   Mr. Dot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obraz smoleński

   iku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 34

   Co za partacz namalował ten kicz. prezydent Lech Kaczyński nie przypomina siebie . Ja widzę na tym obrazie raczej niestety podobiznę wałęsy z głową zadarta do góry jak to w jego stylu .Prezydent...rozwiń całość

   Co za partacz namalował ten kicz. prezydent Lech Kaczyński nie przypomina siebie . Ja widzę na tym obrazie raczej niestety podobiznę wałęsy z głową zadarta do góry jak to w jego stylu .Prezydent Kaczyński nigdy taki butny nie był .Malarzu z Bożej łaski popraw ten obraz i to szybko . Nie obrażaj ty ludzi. I nie myl się już tak bardzo . Między wałęsą a Kaczyńskim jest przepaść nie tylko intelektualna !Artysto proszę nie rań mnie tak bardzo , i zmień ten obraz , bo co na niego spojrzę to widzę niestety włęsę a nie mojego prezydenta Lecha Kaczyńskiego A może ty malarzu miałeś takie zadanie ,zaczynam mieć wątpliwości co do twoich intencji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama