Krystian Pieszczek wciąż może powalczyć o medal

Janusz Woźniak
Krystian Pieszczek
Krystian Pieszczek Tomasz Bołt/Polskapresse
Polacy zdominowali 2 finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na Żużlu. W Ostrowie Wielkopolskim zajęli trzy pierwsze miejsca.

Za nami bardzo udany weekend polskich żużlowców. Krzysztof Kasprzak wygrał Grand Prix Łotwy, a Piotr Pawlicki 2 finał IMŚJ. Po części otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie, czy polski żużel może istnieć bez Tomasza Golloba.

Sukcesy młodzieżowców nie są w naszym żużlu niczym szczególnym. Tytuły mistrzów świata, indywidualnie i drużynowo, kolekcjonujemy od lat. Teraz zapowiada się na podobny scenariusz. Najlepszego młodzieżowca świata poznamy po trzecim, w cyklu IMŚJ, finałowym turnieju 4 października w Pardubicach. W niedzielę na torze w Ostrowie dominowali Polacy. Bezbłędny w tej rywalizacji jest Piotr Pawlicki. Z kompletem 15 punktów wygrał pierwszy finał w Lonigo i powtórzył ten wyczyn przed polską publicznością. Tylko jakiś niewyobrażalny kataklizm mógłby go pozbawić w tym roku tytułu mistrza świata juniorów. W Ostrowie dzielnie wspierali go inni nasi zawodnicy. Drugie miejsce zajął Kacper Gomólski, a trzecie Szymon Woźniak.

Bez błysku spisywał się Krystian Pieszczek. Gdański 19-latek był aż do bólu regularny, bo czterokrotnie meldował się na mecie na drugim miejscu, a jednego swojego wyścigu nie ukończył. Defekt przytrafił mu się jednak na ostatnim, czwartym miejscu. W sumie "Krycha" był w Ostrowie dziewiąty.

Po dwóch turniejach Pieszczek, z 17 punktami, jest na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej i przy bardzo dobrym występie w Pardubi- cach ma jeszcze - niewielkie wprawdzie - szanse na miejsce na podium. Złoto rezerwujemy dla Pawlickiego (30 pkt), a Gomólski (23), Czech Vaclav Milik (23), Duńczyk Mikkel Michelsen (21), Szymon Woźniak (19) oraz wspomniany już Pieszczek mogą powalczyć o dwa pozostałe medale.

W niedzielę miały się odbyć w Tarnowie Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi z udziałem Duńczyka Leona Madsena i Artura Mroczki, czyli zużlowców Renault Zdunek Wybrzeża. Ta impreza została odwołana z uwagi na przełożenie GP Łotwy.

Wyniki 2 turnieju finałowego IMŚJ w Ostrowie: 1. Piotr Pawlicki (Polska) 15 (3,3,3,3,3), 2. Kacper Gomólski (Polska) 13 (3,2,2,3,3), 3. Szymon Woźniak (Polska) 12 (1,2,3,3,3), 4. Nicklas Porsing (Dania) 10 (2,3,3,2,w), 5. Mikkel Michelsen (Dania) 10 (3,3,1,2,1), 6. Vaclav Milik (Czechy) 10 (1,3,2,2,2), 7. Lasse Bjerre (Dania) 8 (w,1,3,3,1), 8. David Bellego (Francja) 8 (3,2,0,1,2), 9. Krystian Pieszczek (Polska) 8 (2,2,2,d,2), 10. Łukasz Sówka (Polska) 7 (0,1,1,2,3), 11. Jacob Thorssell (Szwecja) 7 (2,1,1,1,2), 12. Jonas B. Andersen (Dania) 4 (2,0,0,1,1), 13. Fredrik Engman (Szwecja) 4 (1,1,2,u,0), 14. Nikolaj B. Jakobsen (Dania) 3 (1,0,1,1,w), 15. Mikkel Bech (Dania) 1 (d,d,d,0,1), 16. Gino Manzares (USA) 0 (0,0,0,0,0)