NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Nowi akcjonariusze gdyńskiego armatora

  Nowi akcjonariusze gdyńskiego armatora

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Byli i obecni pracownicy Polskich Linii Oceanicznych SA w Gdyni, łącznie 5698 osób, otrzymają nieodpłatnie akcje tej spółki. W piątek wyłożone zostaną ich listy. Na wydanie czeka w sumie 99 tys. akcji, których wartość nominalna wynosi 10 zł każda.
  Trzy statki PLO obsługują dziś linię śródziemnomorską

  Trzy statki PLO obsługują dziś linię śródziemnomorską ©PLO SA Gdynia


  - Komercjalizacja naszego przedsiębiorstwa nastąpiła już w 1999 roku - przypomina Andrzej Osiecimski, prezes PLO. - Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, byliśmy zobowiązani do sporządzenia listy pracowników uprawnionych do nieodpłatnego otrzymania 15 procent akcji spółki. Lista taka opracowana została jeszcze w 1999 roku, a następnie - zweryfikowana i zamknięta ostatecznie w lutym 2000 roku. Ustawa nie pozwala na ponowne jej weryfikowanie. Na liście znaleźli się pracownicy, którzy spełnili warunki ujęte w ustawie. Musieli też złożyć oświadczenia o zainteresowaniu przyjęciem akcji.

  Według ustawy komercjalizacyjnej, rozpoczęcie nieodpłatnego przekazywania akcji pracownikom może rozpocząć się po sprzedaniu pierwszej z nich przez Ministerstwo Skarbu Państwa, do którego należała spółka.
  W przypadku PLO warunek ten został spełniony dopiero po 10 latach, gdy resort skarbu przekazał akcje gdyńskiego armatora Agencji Rozwoju Przemysłu. Zresztą w podobnej sytuacji jak PLO znalazło się wiele innych skomercjalizowanych przedsiębiorstw państwowych, w tym także stocznie.

  Prezes Osiecimski zaznacza, że listy uprawnionych do otrzymania akcji wyłożone zostaną w oddziale PLO przy ul. Ślaskiej w Gdyni, od 7 stycznia tego roku do 21 stycznia 2012 roku. Pracownicy mają 14 dni na złożenie ewentualnych odwołań, a PLO w takim samym czasie musi je rozpatrzyć i odpowiedzieć. Zapewne okres stażu większości pracowników się nie zmienił. Dotyczy to tylko kilkudziesięciu z nich, którzy kontynuowali pracę w PLO lub powrócili do tego przedsiębiorstwa.

  Wydawanie akcji, według listy alfabetycznej, zacznie się 10 lutego bieżącego roku, a zakończy - 11 lutego 2013 roku. Liczba akcji przypadających na jedną osobę zależy od stażu pracy. Maksymalnie można będzie otrzymać 23 akcje, gdy pracownik był zatrudniony przynajmniej 24 lata i dłużej. Dopiero po dwóch latach od wydania posiadacze akcji będą mogli wprowadzić je do obrotu. Na stronie internetowej PLO (www.plo. com.pl) został zamieszczony przeznaczony dla nich poradnik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama