Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo w sieci. Rośnie liczba zgłoszeń dot. seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie

Szymon Zięba
Rośnie liczba zgłoszeń dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie! Zespół Dyzurnet.pl informuje, że w pierwszym półroczu tego roku padł rekord zgłoszonych nielegalnych treści. W tym czasie aż 4410 informacji o zagrożeniach w sieci trafiło do ekspertów. Choć nie wszystkie zgłoszenia dotyczą łamania prawa, to i tak jest to znaczny wzrost zgłoszeń w porównaniu z takim samym okresem w poprzednim roku.

W pierwszym półroczu tego roku padł też drugi, szczególnie niepokojący, rekord.
Wśród zgłoszeń było bowiem aż 556 informacji, które przez pracowników Dyzurnet.pl zostały zakwalifikowane jako "materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci". Grozę budzi fakt, że nigdy wcześniej nie odnotowano takiej liczby zgłoszeń.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ TOMASZA KUBIKA: Bezpieczeństwo w sieci. Szkoda mi dzieci internetowych szpanerów
W efekcie 29 zgłoszeń przekazano policji. Aż 12 z nich dotyczyło umieszczania na serwerach w Polsce materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Odnotowano też 3 takie zdarzenia w tzw. sieci TOR (to wirtualna sieć komputerowa, która umożliwia praktycznie anonimowe korzystanie z internetu).

Przedstawiciele Dyzurnet.pl informują, że policja została poinformowana o 8 przypadkach działań pedofilskich polskich użytkowników internetu.

Według ekspertów jednak - wbrew pozorom - takie statystyki można uznać za optymistyczne. - Wzrost liczby informacji o możliwych naruszeniach świadczy o większym wyczuleniu użytkowników na potencjalnie nielegalne treści. Szybkie zgłoszenie problemu do Dyzurnet.pl umożliwia nam skuteczne działanie i lepszą ochronę innych, zwłaszcza najmłodszych, internautów - ocenia Martyna Różycka z zespołu Dyzurnet.pl.
Co ważne, dzięki pracy ekspertów Dyzurnet.pl, aktywności internautów i administratorów, ponad 60 procent zgłoszonych treści udało się wyeliminować z sieci - i to w ciągu mniej niż 48 godzin od pojawienia się informacji.

W ciągu tygodnia natomiast udaje się doprowadzić do usunięcia 93 proc. nielegalnych bądź niebezpiecznych treści.

"Reputacja on-line" i odpowiedzialność dorosłych

- Pracując z nastolatkami rozmawialiśmy o czymś, co się nazywa "reputacją on-line" - mówi prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. - Uświadamialiśmy młodym ludziom, jak coś się prezentuje w sieci, jak to odbierają inne osoby. Wiele osób, również dorosłych, nie zdaje sobie sprawy z podstawowych zasad korzystania z internetu (...) W przypadku portali społecznościowych, Facebooka i podobnych, zwykle nie powinny ich używać osoby poniżej 13 roku życia. Z sieci dzieci powinny korzystać też pod okiem rodziców. To nie powinna być napastliwa kontrola, a na przykład wspólne korzystanie z zasobów internetu - może przy realizowaniu podobnych pasji? Podsumowując - trzeba pamiętać, że komputer i internet to narzędzia. W zależności od wykorzystania, mogą być użyteczne i niebezpieczne jednocześnie

Całą rozmowę z prof. Jackiem Pyżalskim z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, autorem publikacji na temat agresji elektronicznej i cyberbullyingu czytaj we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (12.08.2014) i na stronie prasa24.pl.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki