NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Pomorscy kierowcy nie wiedzieli, że zdają nową teorię na...

  Pomorscy kierowcy nie wiedzieli, że zdają nową teorię na prawo jazdy

  E. Oleksy, A. Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorscy kierowcy nie wiedzieli, że zdają nową teorię na prawo jazdy

  ©Grzegorz Mehring

  Blisko 100 nowych pytań i zmiany w tych starych - to prezent, jaki kandydatom na kierowców dało w nowym roku Ministerstwo Infrastruktury. Zmieniona baza pytań do egzaminu na prawo jazdy wszystkich kategorii obowiązuje od poniedziałku, a kursanci na wieść o tym przecierają oczy ze zdumienia.
  Pomorscy kierowcy nie wiedzieli, że zdają nową teorię na prawo jazdy

  ©Grzegorz Mehring

  Powodem jest brak jakiejkolwiek informacji o zmianach na stronie internetowej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Zdawałam prawo jazdy właśnie w poniedziałek i o żadnych nowych pytaniach nie miałam pojęcia! Takie zmiany powinno się ogłaszać co najmniej kilka dni wcześniej, bo niespodzianki na egzaminie to tylko niepotrzebny, dodatkowy stres - ubolewa Anna Szymańska z Gdańska.

  Informacji w PORD próżno wcześniej było szukać, bo się pojawiła dopiero we wtorek rano. Urzędnicy przyznają się do błędu.
  - To wynik niedopatrzenia jednego z naszych pracowników. Dostał polecenie w zeszłym tygodniu, żeby taką informację zamieścić na stronie już wtedy, ale tego nie zrobił - przyznaje Andrzej Pepliński, pełnomocnik dyrektora ds. procesu egzaminowania.

  Jednocześnie zapewnia, że żadnych problemów to nie spowodowało. - Zdawalność w poniedziałek była na takim samym poziomie jak przed zmianami - zapewnia. - Informowanie kursantów o nowościach to obowiązek szkół jazdy, bo to one przygotowują do egzaminów. Myślę, że stanęły na wysokości zadania i dokładnie przeszkoliły kursantów pod kątem nowych pytań - dodaje.

  W PORD podkreślają też, że to nie w kompetencjach tej instytucji leży powiadamianie ośrodków szkolenia kierowców o tego typu zmianach. - Śledzić zmieniające się przepisy i nowinki na bieżąco muszą wszyscy, którzy pracują w tej branży - uważa Pepliński.

  Nie wszystkim się to jednak udało. Informacji dla kursantów nie zamieściły m.in. OSK Artom, OSK D. Śmiarowski czy OSK Poldek. Wskutek tego część z kilkudziesięciu osób, które 3 stycznia zdawały egzamin teoretyczny, była bardzo zaskoczona zmianami.

  W najgorszej sytuacji znaleźli się ci, którzy kursy robili w małych szkołach, gdzie jest jeden instruktor, będący także kierownikiem i właścicielem ośrodka. Takie OSK nie mają w większości stron internetowych i są słabiej poinformowane.
  - Podstawowym informatorem jest dla mnie PORD - tłumaczy właściciel jednego z małych OSK w Gdańsku. - Jeśli oni nic nie wiedzą albo się zachowują tak, jakby nic nie wiedzieli, to skąd ja mam znać najnowsze zmiany, przepisy i wytyczne?! - nie kryje zdenerwowania mężczyzna. Instruktorzy z jednego z największych w Trójmieście ośrodków szkolenia przyznają, że o zmianach wcześniej słyszeli, ale... zapomnieli - właśnie przez to że pod koniec roku PORD na ten temat milczał.

  - Na stronie internetowej PORD nie widzieliśmy żadnych informacji, więc trochę zapomnieliśmy, a trochę byliśmy przekonani, że jak to zwykle bywa, coś się odwlekło w czasie. Dlatego nie uprzedziliśmy kursantów o zmianach w testach ani nie zamieściliśmy informacji na naszej witrynie - przyznaje pan Paweł, instruktor. W lepszej sytuacji znaleźli się kursanci OSK Carusek w Gdańsku i OSK Elite, które w porę przekazały zainteresowanym informację.

  - O tym że część pytań zostanie zmieniona, oficjalnie dowiedzieliśmy się 29 grudnia - mówi Karolina Dąbrowska z OSK Carusek w Gdańsku. - Wtedy też zamieściliśmy na naszej stronie plik z dokładnymi informacjami z ministerstwa do pobrania - informuje. Podobnie zrobił OSK Elite.

  - Nasi kursanci na pewno nie byli zaskoczeni podczas egzaminu teoretycznego - mówi kierownik Artur Olszewski. - Witrynę aktualizujemy codziennie, więc wszyscy są przyzwyczajeni, że się na niej znajdują aktualne wiadomości.
  W niektórych pytaniach zmiany są kosmetyczne. Są jednak i takie, gdzie zmieniono możliwe odpowiedzi, a także cała masa nowych zagadnień do opanowania. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mi.gov.pl i od wczoraj na www.pord.pl.

  Przykłady nowych pytań:
  1. Międzynarodowe prawo jazdy można otrzymać: a) w dowolnym urzędzie gminy, b) w dowolnym starostwie, c) tylko w starostwie, które wydało krajowe prawo jazdy.
  2. Podczas wyprzedzania kolumny pieszych kierowca powinien: a) zachować szczególną ostrożność,
  b) uważnie obserwować otoczenie drogi, c) zachować od kolumny odstęp przynajmniej 1 metra
  3. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące rychem: a) mogą być sprzeczne ze znakami drogowymi, b) mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi, c) mają pierwszeństwo przed znakami zakazu.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Potwierdzam !

   Thomas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

   Witam serdecznie forumowiczów. W pełni przyłączam się do powyższych opinii. Miałem przyjemność wyjeździć kilka godzin dodatkowych pod czujnym okiem Pana Artura Olszewskiego. Mogę śmiało napisać ,że...rozwiń całość

   Witam serdecznie forumowiczów. W pełni przyłączam się do powyższych opinii. Miałem przyjemność wyjeździć kilka godzin dodatkowych pod czujnym okiem Pana Artura Olszewskiego. Mogę śmiało napisać ,że te kilka godzin dało mi więcej niż cały kurs w innym ośrodku. Nauczyłem się wszystkiego praktycznie od nowa, poznałem bardzo dokładnie wszystkie trasy egzaminacyjne i ... bez najmniejszego problemu zdałem egzamin ! Pan Artur to prawdziwy pasjonat i niemal maniak (w pozytywnym znaczeniu) nauki jazdy :) Widać ,że kocha to co robi i oddaje się temu bezgranicznie a to naprawdę niezwykłe w dzisiejszych czasach... Posiada przy tym ogromna wiedzę i doświadczenie, które przekazuje podczas szkolenia - uprawnienia instruktora nauki jazdy , doskonalenia techniki jazdy i ...egzaminatora. Polecam gorąco tym ,którzy chcą się profesjonalnie przygotować do egzaminu państwowego. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te pytania są dziecinnie proste

   Tomi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 42

   j.w

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre ośrodki a nie tanie... hahah

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 63

   Widać ,że warto wybierać dobre ośrodki - osobiście robiłam kurs w Elite i dziś (wtorek) miałam egzamin i nie byłam zdziwiona zmianą pytań gdyż na stronie mojej szkoły była odpowiednia informacja i...rozwiń całość

   Widać ,że warto wybierać dobre ośrodki - osobiście robiłam kurs w Elite i dziś (wtorek) miałam egzamin i nie byłam zdziwiona zmianą pytań gdyż na stronie mojej szkoły była odpowiednia informacja i miałam czas aby się przygotować - widać właścicielom zależy na jakości szkolenia za co jestem ogromnie wdzięczna tym bardziej ,że dziś zdałam za pierwszym razem egzamin teoretyczny i praktyczny :) Szczególne podziękowania dla kierownika pana Artura za dbałość o profesjonalizm !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dobrze

   chrum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 52

   Chyba ktos na glowe upadl jesli sie oburza przez to. Pytania powinny byc czesto modyfikowane i nie powinno byc to oglaszane. Ludzie wkuwaja bezmyslnie na pamiec i potem nie ma sie co dziwic, ze...rozwiń całość

   Chyba ktos na glowe upadl jesli sie oburza przez to. Pytania powinny byc czesto modyfikowane i nie powinno byc to oglaszane. Ludzie wkuwaja bezmyslnie na pamiec i potem nie ma sie co dziwic, ze jezdza jak ciemniaki. Kodeks drogowy zmianom nie ulega i ogolna forma egzaminu, wiec wszyscy rozzaleni to dla mnie cwaniaczki, ktorzy by chcieli isc po najmniejszej linii oporu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama