Memoriał Waldemara Malaka: Triumf Adriana Zielińskiego [ZDJĘCIA]

Patryk Kurkowski
Mistrz olimpijski z Londynu wyraźnie zwyciężył w memoriale w Gdańsku. Drugie miejsce zajął Daniel Dołęga, a trzecie Łukasz Grela.

Adrian Zieliński, który przed rokiem w gdańskich zawodach był trzeci, w sobotę stanął na najwyższym stopniu podium w 19 Memoriale Waldemara Malaka. W zawodach wzięło udział 15 sztangistów.

Zieliński nie zdołał tym samym osiągnąć swojego celu, który postawił sobie przed zmaganiami. Mistrz olimpijski i zarazem mistrz Europy ostatecznie zakończył memoriał z wynikiem w dwuboju 386 kg, w tym 176 w rwaniu i 210 w podrzucie. 25-letni zawodnik chciał osiągnąć 400 kg, spróbował nawet w podrzucie podnieść 220 kg (to jego rekord), ale nie dał rady i ostatecznie przerwał rywalizację.

- Chciałem uzyskać 400 kilogramów, jednak na przeszkodzie stanęła niesamowicie wysoka temperatura. Gdyby w hali było 20 stopni mniej, z pewnością uporałbym się z tym ciężarem, ale już przy 210 kg trochę mnie zamroczyło. Kiedy zarzucałem 220 kg, nie widziałem reklam, które są w połowie hali. W tym momencie spasowałem, bo uznałem, że ryzyko odniesienia kontuzji jest zbyt duże. Niemniej ten wynik to dobry prognostyk przed listopadowymi mistrzostwami świata - powiedział PAP Zieliński, który w tabeli Sinclaira (na jej podstawie stworzono ostateczną klasyfikację) zdobył 441,37 pkt.

Reprezentujący na co dzień klub Tarpan Mrocza sztangista mimo wszystko był zadowolony ze swojego występu, ponieważ nad optymalną formą wciąż pracuje.

Polak wraz z pozostałymi kadrowiczami przez ostatnie trzy tygodnie szlifował formę we Władysławowie. Przygotowuje się do listopadowych mistrzostw świata, które odbędą się w Kazachstanie. Wcześniej, bo pod koniec października, zaplanowano ostatni sprawdzian, czyli mistrzostwa Polski.

- Jestem przekonany, że - marząc o tytule mistrza świata w mojej kategorii - trzeba być przygotowanym na wynik powyżej 400 kg - dodał Zieliński.

Na drugim miejscu w memoriale sklasyfikowano ważącego aż 119 kg Daniela Dołęgę z Budowlanych Opole. Jemu akurat udało się osiągnąć 400 kg w dwuboju (182+218), co dało mu jednak "tylko" 420,67 pkt. Ostatnie miejsce na podium przypadło ważącemu 95,5 kg Łukaszowi Greli. Zawodnik AZS AJD Częstochowa w dwuboju uzyskał 360 kg (165+195), co w tabeli Sinclaira dało mu 407,97 pkt.

Waldemar Malak zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w 1992 roku w hiszpańskiej Barcelonie w kategorii do 100 kg, uzyskując w dwuboju 400 kg (185+215). Wcześniej sięgnął po mistrzostwo Polski i srebrny medal mistrzostw Europy. Niestety, zawodnik Lechii Gdańsk zmarł tragicznie w listopadzie 1992 roku w wyniku wypadku samochodowego pod Wejherowem.