Władysławowo: Nie połowią dorszy przez unijne przepisy

  Władysławowo: Nie połowią dorszy przez unijne przepisy

  Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kutry należące do Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich Szkuner we Władysławowie w tym roku nie będą łowić dorszy. To efekt podziału limitów połowowych przyznawanych Polsce przez Unię Europejską.
  Szkuner, największe przedsiębiorstwo rybackie w tej części Pomorza, trafiło do pechowej tzw. trzeciej grupy. Grupy to efekt podziału polskiej floty rybackiej przez Unię. Co roku wśród nich losowana jest jedna, której jednostki, które łowią dorsze - jedne z najbardziej opłacalnych ryb na rynku. Pozostałe kutry muszą zadowolić się połowami śledzi lub szprot.

  Unia przyznała armatorom tych jednostek rekompensatę, to pieniądze dzięki którym mogą oni utrzymać załogę. Rybacy za rekompensatami nie tęsknią, bo zyski z połowu dorszy są zdecydowanie wyższe.
  Szczęśliwcami są np. poławiacze skupieni w Zrzeszeniu Rybaków Morskich, do którego należą jednostki m.in. ze środkowego wybrzeża.

  - Łącznie 50 kutrów z naszej organizacji otrzymało limity na połów dorszy - przyznaje Piotr Necel, prezes ZRM. - Jednostki powyżej ośmiu metrów długości mają prawo złowić 55 ton tych ryb. Najwięcej, bo aż 102,5 tony limitu przyznano kutrom w długości od 20 do 25,5 m.

  Taki sposób podziału krytykują armatorzy. Ich zdaniem, mniejszym jednostkom powinno się obciąć 55 tonowy limit. I przyznać go dużym kutrom
  - Nasze duże kutry bardzo szybko wykorzystywały cały przydział - przypomina Romualda Białkowska, prezes PPiUR Szkuner. - Tymczasem te mniejsze jednostki nie były w stanie złowić całego limitu. Pod koniec roku i tak zamieniali się z nami kwotami połowowymi, dzięki czemu mogliśmy złowić więcej dorszy na święta.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   '13-ego grudnia walczyli w cnocie o bezrobocie

   pieklik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Z tego prostego powodu że nikt z administracjii władającej krajem ustawodawczo sądowniczo oraz inaczej prawnie ustawowo nie walczył o prawa do połowów ryb w tym regionie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama