Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Janusz Bałanda: W upalny dzień trzeba wypijać trzy litry wody [ROZMOWA]

rozm. Dorota Abramowicz
archiwum
Z dr. Januszem Bałandą, z oddziału chorób wewnętrznych i hipertensjologii w szpitalu "Copernicus", rozmawia Dorota Abramowicz.

W pogotowiu słyszę o kolejnych osobach zabieranych przez ratowników z ulic, sklepów, kościołów, plaży...
Chorzy trafiają na szpitalne oddziały ratunkowe głównie z objawami odwodnienia wtórnego, pogorszeniem czynności nerek, zaburzeniami przepływu mózgowego.

Wielu z nas ma wrażenie, że przez ten upał nie można logicznie myśleć...
Problemy z zaburzeniami świadomości dotykają głównie osoby w starszym wieku. Sędziwi pacjenci, których przywieziono na SOR po omdleniach, są w stanie tak zwanym pomrocznym, co się wiąże z zaburzeniami pamięci. Warto więc zaapelować, by ludzie starsi zachowali zdrowy rozsądek, rezygnując z wychodzenia z domów w środku dnia. Na spacer można się wybrać w godzinach wczesnoporannych i późnym wieczorem, gdy już się zrobi chłodniej. Bierzmy przykład z krajów położonych na południu, bo mamy teraz podobną temperaturę! W Grecji czy Hiszpanii w letnie południe ulice zamierają, zamknięte są sklepy i urzędy. Sjesta pozwala uniknąć konieczności opuszczania domów w największy upał. Należy o tym pamiętać, słysząc prognozy zapowiadające kolejne dni z 30 stopniami w cieniu.

W Gdańsku w samo południe po ulicach przechadzają się tłumy...

No cóż, Jarmark Świętego Dominika jest dużą atrakcją. Jeśli już koniecznie chcemy wyjść, to powinniśmy unikać miejsc nasłonecznionych i chodzić w nakryciach na głowach. Uważajmy na dzieci. Im mniejsze dziecko, tym ryzyko odwodnienia większe.
A już osoby w starszym wieku to grupa bardzo dużego ryzyka.

Od kiedy zaczyna się "starszy wiek"?
Po 70 roku życia. Zwłaszcza że starsi ludzie zazwyczaj piją mniej niż potrzeba płynów, co skutkuje odwodnieniem organizmu.

Nie czują pragnienia?
W miarę upływu lat odczucie pragnienia jest coraz mniej dokuczliwe. Organizm nadal potrzebuje wody, ale nie przekazuje nam sygnałów, nakazujących sięgnięcie po szklankę z płynem. Skutki owego "zapominania" mogą być groźne i różnorakie. Wśród seniorów jest wielu pacjentów leczących się na nadciśnienie, stanowią oni blisko 90 procent populacji w podeszłym wieku. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że odwodnienie nasila skutki działania leków obniżających ciśnienie, gdyż lek niewydalony z moczem pozostaje dłużej w organizmie. A obniżenie ciśnienia powoduje omdlenia, zawroty głowy... Może się też pojawić inny problem - mniejsza ilość wody w organizmie powoduje zmniejszenie wydzielania moczu i pogorszenie funkcjonowania nerek, co prowadzi do ich niewydolności.

Ile płynów powinniśmy teraz wypijać w ciągu doby?
Co najmniej 2,5 litra, a w taką pogodę nawet trzy litry, jeśli pozwala na to stan układu krążenia. U chorych z niewydolnością mięśnia sercowego jest to 2-2,5 litra płynu na dobę. Najlepiej, by była to woda niegazowana, może być także schłodzona herbata. Najważniejsze, by płyny podawano w temperaturze pokojowej. Jeśli są gorące, zostają wyparowane przez skórę. Człowiek jest zespołem naczyń połączonych i ujemny bilans płynów przekłada się na nasilenie różnych schorzeń. Wpływa on na poziom sodu i potasu w organizmie i powstawanie zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Objawami niedoboru potasu są skurcze mięśniowe, osłabienie mięśni i problemy w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Zdarza się, że tacy odwodnieni pacjenci trafiają na SOR w stanie ciężkim.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?
Zaburzenia widzenia, poczucie słabości, omdlenia. Jeśli pacjent jest przytomny, umieszczamy go w przewiewnym miejscu i podajemy coś do picia. Po przywiezieniu na oddział ratunkowy szpitala wystarczy wyrównać wówczas niedobór płynów, podając kroplówkę.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki