Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku protestowali przeciwko budowie Elektrowni Północ [ZDJĘCIA]

wie
W poniedziałek w Gdańsku protestowali przeciwnicy budowy Elektrowni Północ, należącej do grupy kapitałowej Kulczyk Investments S.A. Projekt, który zostanie zrealizowany w miejscowości Rajkowy (pow. pelpiński), będzie złożony z dwóch bloków o planowanej łącznej mocy powyżej 1,5 Megawata.

W poniedziałek 28 lipca pikietę przeciw budowie elektrowni na gdańskim Długim Targu zorganizowali przeciwnicy projektu.

- Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Pomorza jak bardzo szkodliwa byłaby budowa Elektrowni Północ. I to pod każdym względem: zdrowotnym, środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Prąd produkowany z odnawialnych źródeł tanieje z roku na rok, a ten pozyskiwany z węgla i ropy jest coraz droższy. W dzisiejszej sytuacji geopolitycznej uważamy, że inwestowanie w takie projekty jak Elektrownia Północ i zezwalanie na nie jest złą drogą - tłumaczy Radosław Sawicki, działacz stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” oraz koalicji STOP EP. Przekonuje on , że reprezentuje przeciwną inwestycji społeczność Kociewia, a w szczególności rolników, którzy boją się spadku jakości swoich plonów i obniżenia standardu życia w sąsiedztwie elektrowni.

Rajkowy: Francuski Alstom ma wybudować pierwszy blok Elektrowni Północ

- Naszą propozycję można określić jako demokrację energetyczną - przekonuje Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. - Polega ona na tym, że zamiast jednej dużej elektrowni jak Elektrownia Północ czy elektrownia jądrowa proponujemy setki tysięcy mikroelektrowni. Na poszczególnych budynkach można umieszczać panele fotowoltaniczne pozwalające pozyskiwać energię elektryczną. Energia produkowana jest w oparciu o światło, w słoneczny dzień - jak dziś, ale też zimą. Przy setkach tysięcy takich instalacji nie mówimy o hobbystyce. W Niemczech już dziś jedna czwarta energii otrzymywana jest w oparciu o takie "paneliki" - dodaje i zaznacza, że odejście od eksploatacji węglowych elektrowni to konieczność bo polski węgiel, który opłaca się wydobywać powoli się kończy, a koszt pozyskania energii ze źródeł odnawialnych spada.

Podobne pikiety we wtorek i środę (29 i 30 lipca) odbędą się w Tczewie i Malborku.

Czytaj więcej na ten temat we wtorkowym (29.07) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.


[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki