Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Zjazd Gdańszczan 2014: Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan [GALERIA]

Kazimierz Netka
Rodzinne zdjęcie Gdańszczan 2014
Rodzinne zdjęcie Gdańszczan 2014 Karolina Misztal
Kilka tysięcy osób z różnych stron świata czekało w niedzielę około godz. 13 w centrum Gdańska na słońce, aby dobrze wyjść na zbiorowej fotografii pt. „Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan” wykonywanej z okazji IV Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Niestety, słońce przez jakiś czas nie chciało wyłonić się zza chmur. Na szczęście, w końcu wyjrzało. Na ustach pozujących, z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem, Lechem Wałęsą, Dorotą Stalińską w pierwszym rzędzie, rozbłysły uśmiechy. Ucieszył się tez prowadzący:

Do zdjęcia ustawili się także reprezentanci sławnych zasłużonych gdańskich rodów. Po serii fotografii, wykonywanych przez artystów fotografików, zebrani pomachali rękami do aparatów i kamer. Koniec, zdjęcie zrobione!
- Jest was około 6-8 tysięcy, a więc naprawdę zacne grono tych, którzy kochają Gdańsk – powiedział prowadzący do zebranych.

Rodzinną fotografię wykonywano z okien Domu Schumannów. Ten zabytek, zbudowany w stylu renesansowym, w 1560 r., jest jedną z najpiękniejszych kamieniczek w mieście. Należała do rodu Schumannów z którego pochodziło 5 burmistrzów, 4 burgrabiów królewskich, 11 rajców. Od strony ul. Długiej na szczycie kamienicy widnieje posąg Zeusa, niżej Diany i Apolla, od Długiego Targu - posąg Ateny. Właśnie w oknie poniżej Ateny, znajdowało się jedno ze stanowisk fotografów.

Rodzinne zdjęcie Gdańszczan znajdzie się także na oficjalnej stronie miasta Gdańska - www.gdansk.pl.

Zanim w niedzielę wykonano fotografię na Długim Targu, odbyła się inauguracja internetowej encyklopedii o nazwie "Gedanopedia". Uroczyste zainicjowanie "Gedanopedii" nastąpiło podczas I Kongresu Gedanistycznego, który był najważniejszym wydarzeniem IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Kongres poświęcono gdańskim rodom. O swych dziejach mówili w Teatrze Wybrzeże reprezentanci rodzin Groddecków, Kulcke, Brunatti, Falków. Dzieje tych zasłużonych dla Gdańska i świata rodów, zostaną utrwalone właśnie w Gedanopedii. Informacje o nich, a także o każdym wydarzeniu z przeszłości i teraźniejszości Gdańska, będzie mógł zamieszczać w Gedanopedii niemal każdy obywatel świata – oczywiście po weryfikacji tekstu przez specjalistów.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki