Gdańsk: Zarząd dróg zapłaci motocykliście 167 tys. zł

  Gdańsk: Zarząd dróg zapłaci motocykliście 167 tys. zł

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk: Zarząd dróg zapłaci motocykliście 167 tys. zł
  167 tysięcy zł zadośćuczynienia i renty zapłaci Wojewódzki Zarząd Dróg w Gdańsku poszkodowanemu w wypadku drogowym Jarosławowi K. Będzie mu też wypłacał miesięczną rentę w wysokości 1000 zł. Do wypadku doszło z powodu zalegającego na nawierzchni piasku -Jarosław K., jadący wówczas motocyklem, stracił w nim nogę.
  Gdańsk: Zarząd dróg zapłaci motocykliście 167 tys. zł
  Sąd Apelacyjny ostatecznie rozstrzygnął tę sprawę - uznał, że winę za zdarzenie ponoszą obydwie strony po połowie: motocyklista oraz Wojewódzki Zarząd Dróg.

  Do fatalnego w skutkach zdarzenia doszło 4 sierpnia 2004 roku. Był pogodny dzień, Jarosław K. jechał motocyklem marki Honda drogą wojewódzką nr 224, przejechał przez strzeżony przejazd kolejowy w Tczewie, potem przyspieszył i po przejechaniu ok. 400 metrów wjechał w łuk drogi.

  Jak ustalono w trakcie procesu - motocykl jechał z prędkością 70 km/h, podczas gdy dopuszczalna prędkość na tym odcinku drogi wynosiła 90 km/h. Na nawierzchni znajdował się naniesiony przez deszcz piasek. Jarosław K. zaczął hamować, motocykl przewrócił się na prawy bok. Wtedy w mężczyznę uderzył samochód dostawczy, potem jeszcze najechało na niego osobowe volvo. Motocyklista był wleczony za tym samochodem przez 20 metrów.

  Sąd ustalił ponadto, że odcinek drogi, na którym doszło do wypadku, był w złym stanie technicznym i wymagał remontu. Nawierzchnia była dziurawa i właśnie na tym odcinku stale leżał piach nanoszony na wskutek opadów deszczu.

  Jednak to nie jedyny powód wypadku - zdaniem sądu Jarosław K. nie powinien w tej sytuacji hamować. Powinien ze stałą prędkością przejechać przez pokrytą piaskiem powierzchnię. Gdyby nie hamował - czytamy w wyroku - do wypadku by nie doszło.

  - Zasądza się od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku na rzecz Jarosława K. kwotę 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia - odczytała wyrok sędzia Barbara Skrobańska. - Ponadto rentę w wysokości 67 tys. zł za okres od sierpnia 2004 do lutego 2010 oraz 1 tys. zł miesięcznie renty.

  - Mój klient był doświadczonym motocyklistą. Hamowanie w tej sytuacji jest reakcją odruchową - tłumaczył mec. Marcin Dowgiałło z kancelarii Dowgiałło - Kułaga, reprezentującej Jarosława K.
  Tę sprawę sądy rozpatrywały już dwukrotnie. Obydwie strony odwoływały się od poprzednich wyroków.
  Mimo że wina za wypadek została orzeczona "po połowie", Jarosław K. jest usatysfakcjonowany wyrokiem. Jednak jego mecenas Piotr Kułaga zapowiada kolejne odwołanie.

  - W tej sytuacji przysługuje nam prawo do wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, co też uczynimy - mówi mec. Kułaga. - W mojej ocenie niesłuszne jest uznanie współwiny Jarosława K. Nie rozumiem, dlaczego uznaje się jego przyczynienie do wypadku, skoro nie naruszył przepisów ruchu drogowego.

  Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich nie chce rozmawiać na temat wyroku. - Nie komentuję wyroków sądowych - mówi Zdzisław Jabłonowski.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na wskutek?

   asagala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 53

   na skutek albo wskutek droga redakcjo

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama