NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Kaszubi otrzymali mniej pieniędzy

  Kaszubi otrzymali mniej pieniędzy

  Artur Górski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację

  Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację ©archiwum

  Działacze kaszubscy są rozczarowani zmniejszeniem dotacji ministerialnej na wsparcie krzewienia idei kaszubszczyzny. - W przyszłym roku zwiększona zostanie do 15 milionów zł kwota dotacji dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności używającej języka regionalnego - informuje nas rzecznik MSWiA Małgorzata Woźniak. Na projekty kaszubskie i inicjatywy wspierające rozwój języka kaszubskiego, m.in. audycje radiowe i telewizyjne po kaszubsku przekazane zostanie 1 mln zł. To o jedną trzecią mniej niż spodziewali się działacze kaszubscy.
  Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację

  Działacze kaszubscy są bardzo rozczarowani tym, że ministerstwo przyznało im mniejszą dotację ©archiwum

  - To kwota znacząca, ale za mała by zaspokoić ambicje i oczekiwania półmilionowej grupy obywateli polskich oraz sprostać rozmachowi wielowątkowego działania społeczności kaszubskiej - mówi Łukasz Jabłoński, wójt gminy Linia, autor licznych publikacji na temat Kaszub.

  Zdaniem byłego prezesa ZK-P Artura Jabłońskiego, właściciela spółki Media Kaszebe, która prowadzi rozgłośnię Radio Kaszebe i studio Cassubia TV (CSB TV), pierwszą polską stację skierowaną do Kaszubów, mniejsza dotacja to wynik zbyt małej aktywności pomorskich parlamentarzystów: - Inne mniejszości nie odczuły tak bardzo zmiany w projektowanym dofinansowaniu.
  Okazuje się, że posłowie reprezentujący mniejszość niemiecką czy ukraińską okazali się bardziej skuteczni - uważa Jabłoński, członek komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych. - Do ostatniej chwili liczyliśmy, że dotacja będzie większa o 300 tys. złotych, a jest mniejsza i niewystarczająca wobec ilości projektów - dodaje Artur Jabłoński.

  Również Łukasz Grzędzicki, wybrany jesienią nowy prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego nie kryje rozczarowania: - Kaszubi otrzymali mniej niż na przykład mniejszość niemiecka, mogąca liczyć na różne dodatkowe formy wsparcia. Filologia germańska jest na niemal wszystkich uczelniach wyższych, a język kaszubski to jedna ze specjalizacji na filologii polskiej gdańskiego uniwersytetu - przypomina Grzędzicki.

  MSWiA wspiera też projekty na rzecz rozwoju mediów elektronicznych. Jednak Artur Jabłoński boleśnie odebrał przyznanie jedynie 83 tys. zł na projekt telewizji kaszubskiej: - Nie doczekaliśmy się skutecznego wsparcia nowatorskiego projektu medialnego. Otrzymaliśmy 10 proc. kwoty, o która wnioskowaliśmy. Wystarczy to na wyprodukowanie jednego programu - ocenia Jabłoński.

  Z pretensjami Kaszubów polemizuje rzecznik MSWiA: - Na realizację zadań służących zachowaniu i rozwojowi języka kaszubskiego w 2011 roku MSWiA przyznało 1 mln 14 tys. 500 zł. Są to pieniądze na programy telewizyjne i radiowe, portal internetowy, organizację wydarzeń kulturalnych, wydawanie czasopisma i książek, działalność bieżącą Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2010 roku na takie projekty przeznaczono z budżetu państwa 845 tys. 700 zł. Nie można zatem mówić o zmniejszeniu dotacji na przyszły rok - argumentuje Małgorzata Woźniak.

  To porównanie nie obejmuje jednak modernizacji obiektów ZK-P w Wieżycy-Szymbarku, na którą MSWiA przekazało w 2010 r. dodatkowe 409 tys. zł. Z dotacji MSWiA są m.in. finansowane tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości, spotykane w kaszubskich gminach. W projekcie przyszłorocznego budżetu MSWiA mniejszość białoruska może na przykład liczyć na dotacje na podtrzymywanie tożsamości kulturowej w kwocie 2 mln 280 tys. zł, ukraińska - 2 mln 145 tys. zł, niemiecka - 2 mln 150 tys. zł, łemkowska -1 mln 47 tys. zł, żydowska - 1 mln 30 tys. zł, romska - 875 tys. zł, litewska - 758 tys. zł, a słowacka - 445 tys. zł.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mniejszości narodowe

   albert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 20

   Kaszubi to już mniejszość narodowa ??? Ciekawe,bardzo ciekawe i oryginalne.Jak doić budżet to dobrze,a
   jeżeli jeszcze mój biznes na tym skorzysta to jeszcze lepiej.Tylko tak dalej i dalej...Każda...rozwiń całość

   Kaszubi to już mniejszość narodowa ??? Ciekawe,bardzo ciekawe i oryginalne.Jak doić budżet to dobrze,a
   jeżeli jeszcze mój biznes na tym skorzysta to jeszcze lepiej.Tylko tak dalej i dalej...Każda działalność jest
   dobra jak mnie służy i rozwija moje interesy.A nawiasem mówiąc - zmienić nazwę ze Zrzeszenia Kaszubsko
   - Pomorskiego na Kaszubskie.I rozwijać język kaszubski,aby dobrze służył służącym,parobkom,fornalom,
   pastuchom i innej gawiedzi,która będzie mogła pracować na rzecz panów,którzy przyjadą na Kaszuby
   odpocząć i się zabawić i chętnie posłuchają kaszubskiego bajdurzenia.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama