Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przelać pieniądze za granicę? [PRZELEWY ZA GRANICĘ PORADNIK]

RED
arc.
Jak przelać pieniądze za granicę? Podczas wakacyjnych wojaży zdarza się czasem zbyt często sięgać do portfela i w efekcie przeholować z wydatkami. Co wtedy zrobić, zwłaszcza jeśli znajdujemy się poza granicami Polski? Pozostaje liczyć na to, że któryś z bliskich podeśle pieniądze. Tylko jak?

Jak przelać pieniądze za granicę? Tradycjonaliści mogą oczywiście postawić na usługi pocztowe, ale to opcja dla cierpliwych. Odbiorca może czekać bowiem na pieniądze niemal dwa tygodnie. Taka operacja jest oczywiście płatna, a wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości przesyłanej kwoty.

Znacznie szybciej będzie przeprowadzić tak operację za pośrednictwem banku (od roku 2012 obowiązuje przepis, by taka transakcja trwała maksymalnie dwa dni).

Jeśli wysyłamy pieniądze do krajów Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Islandii, czy Norwegii, to możemy skorzystać z tzw. przelewu europejskiego (SEPA). Musimy jednak znać numer konta odbiorcy zapisany w kodzie IBAN, a także kod jego banku zapisany w formacie BIC lub Swift. Musimy też pamiętać o tym, że takie transakcje rozliczane są w euro, a nie złotówkach, zaś za ich przeprowadzenie pobierane są opłaty zarówno od wysyłającego pieniądze, jak i od odbiorcy.

Przy wysyłaniu pieniędzy poza granice UE korzystamy z tzw. przelewu walutowego (opłata jest w takim razie wyższa niż w przypadku przelewu europejskiego, bo swoją stawkę pobiera jeszcze bank pośredniczący w transakcji).

Kolejną metodą jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w międzynarodowych przelewach. Ich atutem jest szybkość realizacji zlecenia, liczona raptem w minutach. Minusem natomiast spora prowizja. By wysłać pieniądze musimy wypełnić formularz i mieć przy sobie dokument tożsamości. Podobny dokument powinien mieć też odbiorca. Musi ponadto wiedzieć kto, skąd i ile pieniędzy mu wysyła, a także znać numer referencyjny przekazu. Odbiorca odbiera pieniądze w takiej walucie, jaka obowiązuje w kraju jego aktualnego pobytu.

Listę możliwości uzupełniają internetowe systemy P2P (person to person). Aby z nich skorzystać konieczny jest dostęp do internetu i zarejestrowanie w systemie swego konta zarówno przez wysyłającego, jak i przez odbierającego pieniądze (wykonując przelew należy podać adres e-mailowy odbiorcy oraz wysokość przekazu). Nie trzeba natomiast ruszać się z domu, przechodzić do żadnej placówki, ani też wypełniać formularzy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera