NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Pomorze. Po autostradzie A1 będzie można pojechać z...

  Pomorze. Po autostradzie A1 będzie można pojechać z szybkością 140 kilometrów na godzinę

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nawet o połowę mniej masztów fotoradarowych zastać mogą w 2011 roku kierowcy na pomorskich drogach. Powodem takiej sytuacji jest znowelizowana przez Sejm ustawa prawo o ruchu drogowym. Mocniej depnąć na pedał gazu właściciele aut będą mogli także z innego względu - o 10 km na godz. zwiększona zostaje dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych i autostradach. Oznacza to, iż bez obawy o ukaranie mandatem będzie można mknąć 120 km na godz. po obwodnicy i 140 km na godz. po autostradzie A1.
  Nie we wszystkich masztach znajdują się fotoradary

  Nie we wszystkich masztach znajdują się fotoradary ©Witold Chojnacki

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już także zaplanowanych na 2011 rok wiele inwestycji. Część z nich, głównie na trójmiejskiej obwodnicy, poprawi bezpieczeństwo ruchu, inne jednak, zanim zostaną ukończone, spotęgują korki.

  Najbardziej gorący dla kierowców temat demontażu części masztów fotoradarowych wynika z faktu, iż ustawodawca uznał, że przy ulicach winny stać tylko te słupy, w których umieszczone jest urządzenie rejestrujące. Wszystkie pozostałe maszty, będące atrapami, zdaniem posłów i senatorów, niepotrzebnie stresują kierowców, wymuszając np. ostre hamowanie. Tymczasem nie ma z nich wymiernych korzyści, bowiem nawet ci, którzy przekroczą prędkość, nie zostaną ukarani.

  W związku z takimi regulacjami z dróg województwa pomorskiego zniknąć może nawet ponad 50 masztów. Wątpliwe jest, aby policja i samorządy w ciągu kilku tygodni, które po 1 stycznia pozostaną na uzupełnienie słupów o urządzenia rejestrujące, znalazły pieniądze na ich zakup. Fotoradar to duży wydatek, sprzęt taki kosztuje 150 tys. zł, trzeba byłoby więc znaleźć na ten cel 7,5 mln zł.

  Według mł. insp. Janusza Staniszewskiego, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, słupy fotoradarowe niewyposażone w urządzenia rejestrujące zostaną prawdopodobnie zdemontowane i składowane będą w magazynach do czasu, aż się uda dokupić odpowiednią liczbę fotoradarów. Jednocześnie policja negatywnie ocenia wpływ takiego rozwiązania na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Według funkcjonariuszy, maszty fotoradarowe spełniają ważną rolę prewencyjną.

  - Nasze analizy wskazują, że nawet kiedy nie ma w środku urządzenia rejestrującego, w połączeniu ze znakiem "zwolnij" ponad 90 procent kierowców na ich widok zdejmuje nogę z gazu - mówi Janusz Staniszewski.
  Żadnych większych inwestycji nie zaplanowano natomiast w związku ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości na trójmiejskiej obwodnicy i A1. GDDKiA uznaje, że obie te drogi są przystosowane do tego, aby jeździć po nich 120 i 140 km na godzinę.
  - Trzeba będzie tylko zmienić treść tablic informujących kierowców o konieczności zachowania minimalnego, bezpiecznego odstępu od kolejnych samochodów - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

  Trwały będą za to uciążliwe dla kierowców inwestycje, czyli budowa nowego węzła na obwodnicy w Straszynie oraz przebudowa węzła w Karczemkach.
  - Roboty te w 2011 roku z pewnością się nie zakończą - informuje Piotr Michalski.

  Na kolejnych fragmentach obwodnica będzie odgradzana siatką zabezpieczającą, by z lasu nie wchodziły na nią zwierzęta. GDDKiA zastanawia się ponadto nad ustawieniem tablic, na których będą się wyświetlały informacje w momencie, kiedy droga ta zostanie zamknięta.
  - Obecnie zadanie to wykonuje policja, blokując obwodnicę, jednak jest to syzyfowa praca - mówi Karol Markowski, wicedyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA. - Tablice takie przydatne byłyby szczególnie dla kierowców tirów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama