Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki do Sianowa i Swarzewa. Tysiące pątników na odpuście [ZDJĘCIA]

J. Stefanowska, P. Niemkiewicz, R. Kościelniak
Pielgrzymka do Sianowa
Pielgrzymka do Sianowa Janina Stefanowska
W ten weekend odbyły się pielgrzymki do Sianowa i Swarzewa. Na doroczny odpust Matki Boskiej Szkaplerznej przybyło do Swarzewa i Sianowa tysiące pątników. Na miejscu kupowano Biblię po kaszubsku.

Lipcowy odpust Matki Boskiej Szkaplerznej to jedno z najistotniejszych wydarzeń religijnych wśród kaszubskiej społeczności. Do obu parafii przybyło w ten weekend tysiące pątników. W samym Sianowie było w trakcie dwóch odpustowych dni około 20 tys. wiernych - w pielgrzymkach autokarowych, rowerowych, pieszych i samolotowej z Kanady.

Pielgrzymka z Kartuz do Sianowa 2014 - GALERIA ZDJĘĆ

Po raz pierwszy pieszo dotarli do Sianowa pielgrzymi z Siemirowic i Kamienicy Królewskiej oraz rowerzyści z Łebuni. Wszystkich serdecznie witał ks. kustosz Eugeniusz Grzędzicki. Wiele muzycznego hałasu zrobili wędrowcy z Luzina, z połączonych parafii św. Wawrzyńca i Matki Boskiej Różańcowej, a na pożegnanie ks. bp. pelplińskiego - Kapela Kazimierza z Borzestowskiej Huty, prowadząca grupę z Chmielna i Wygody.

Sianowo. Ponad 5 tysięcy pątników w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej

Natomiast odpust w Swarzewie zwany jest rybackim, gdyż do sanktuarium przychodzą wierni z Półwyspu Helskiego, Władysławowa i Chłapowa.
- Przyszłam podziękować Swarzewskiej Pani za zdrowie - mówi Wanda Bigus z Władysławowa. W grupie pątników z Półwyspu Helskiego byli także turyści. - Podczas urlopu trzeba znaleźć czas na modlitwę - przekonuje Grażyna Mikus z Katowic.

Pielgrzymka do Swarzewa. Królowej Morza pokłonili się wierni z Półwyspu, Władysławowa i Chłapowa [ZDJĘCIA]

W Sianowie mszę odpustową celebrował biskup pelpliński ks. Ryszard Kasyna. - Przybywamy do Sianowa jak do domu, by zaczerpnąć Bożego błogosławieństwa i matczynego ciepła - mówił biskup. - Zaczerpnąć nie tylko dla siebie, ale dla tych, których nosimy w sercu. Nasze pielgrzymowanie jest wyrazem nowej ewangelizacji. A kto ewangelizuje - sam korzysta z jej owoców. Nie bójcie się dawać świadectwa - nawoływał.
Właśnie na ręce biskupa Kasyny wnuki Andrzeja i Tadeusza Bigusów złożyły nowe wydanie Ewangelii po kaszubsku. Jej wznowienie, przygotowane przez "Dziennik Bałtycki" i Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie jako "Nowi Testament. Ewanielie po kaszëbsku", cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Niektórzy - zarówno w Swarzewie, jak i w Sianowie - kupowali po kilka egzemplarzy.
- Jesteśmy Kaszubami, powinniśmy mieć w domu Pismo Święte w naszej mowie - uważa Mieczysław Konkol z Jastarni, kupując sześć egzemplarzy.

Pomysł wydania Nowego Testamentu po kaszubsku chwali ks. Stanisław Majkowski, kustosz sanktuarium w Swarzewie. - Wcześniej ukazał się lekcjonarz - przypomina kapłan. - Dzięki temu Słowo Boże trafia do ludzi rozumiejących mowę kaszubską.

Nowe wydanie Ewangelii po kaszubsku można nabyć w oddziałach "Dziennika Bałtyckiego" na Kaszubach oraz w redakcji w Gdańsku. Można je też zamówić w każdym oddziale "Dziennika Bałtyckiego"- w cenie 19,99 zł.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki