Szpital w Człuchowie ma nowoczesny rentgen

  Szpital w Człuchowie ma nowoczesny rentgen

  Beata Gliwka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  O jedno z najnowocześniejszych urządzeń RTG w kraju wzbogacił się niedawno człuchowski szpital. Teraz pacjenci z pracowni radiologicznej zamiast kliszy z niewyraźnym obrazem otrzymują cyfrowy zapis na płycie CD.
  Samo wykonanie zdjęcia RTG jest zaś szybsze i mniej stresujące - pacjenci nie muszą się wdrapywać na wysoki stół, bo nowy aparat jest mobilny - to stół zmieni położenie na dogodne dla pacjenta i pracownika. Detektor odpowiedzialny za rejestrację obrazu można zaś skierować dokładnie tam gdzie jest potrzebny. Możliwe jest choćby wykonanie rentgena stawu kolanowego w pozycji stojącej, co wcześniej było niewykonalne. Do pacjenta, którego nie należy przenosić, podjedzie zaś aparat RTG "przyłóżkowy".

  - Urządzenie wyprodukowano w Szwajcarii - mówi starosta człuchowski Aleksander Gappa. - To wielofunkcyjny aparat, myślę, że jeden z najnowocześniejszych w Europie. W Polsce są może 4 podobne. Sprzęt wraz z montażem kosztował około 3 mln zł., z czego 1 mln 300 tys. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta ze środków własnych powiatu. Zakup w formie leasingu finansowego obejmował montaż dwóch aparatów RTG, w tym przyłóżkowego, aparatu RTG stomatologicznego oraz całego systemu niezbędnego do ich obsługi, a także systemu do ucyfrowienia zakładu radiologii. Na potrzeby nowego sprzętu przebudowano praktycznie cała pracownię, jest tu teraz nie tylko bardziej nowocześnie, ale też przestronniej i przytulniej.

  Różnica jest tym większa, że wcześniej wyposażenie pracowni radiologicznej pozostawiało wiele do życzenia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama