Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyjący na garnuszku państwa będą musieli wziąć się do pracy. Zmiany w przyznawaniu zasiłków

E. Okoniewska, J. Surażyńska
Pomoc społeczna nie będzie zajmować się rozdawnictwem pieniędzy, a motywowaniem. Jeszcze w tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany ustawy o pomocy społecznej.

Założenia są gotowe i już w tej chwili budzą sporo kontrowersji. Dzięki nowelizacji mają nastąpić spore zmiany. Mniej pieniędzy, więcej wsparcia w innej formie - to główny cel.

Liczba korzystających z pomocy społecznej w województwie pomorskim rocznie wynosi prawie 124 tysiące osób (to dane za rok 2013). To ponad 77 tysięcy rodzin!
- Ze świadczeń pieniężnych korzysta ponad 82 tys. osób - co daje 63 376 rodzin, ze świadczeń niepieniężnych, czyli pomocy rzeczowej: ubrań, obuwia, żywności, usług korzysta 66 227 osób, co daje 39 045 rodzin - mówi Małgorzata Sworobowicz z biura prasowego wojewody pomorskiego. - Najwięcej osób objętych pomocą jest w dużych powiatach, m.in. w gdańskim.
Jednym z założeń zmian w ustawie jest zniesienie kryterium dochodowego i zastąpienie go pojęciem minimalnego dochodu socjalnego. Jego wysokość ma wynosić 564 zł dla osoby samotnej (obecnie jest to 542 zł) oraz 475 zł dla osoby w rodzinie (obecnie to 456 zł).

Trzeba wyjaśnić, że minimalny dochód socjalny oznacza kwotę, która zaspokaja potrzeby egzystencjalne rodzin i będzie wyliczany w zależności od jej liczebności. Uproszczony katalog świadczeń - zarówno pieniężnych, jak i rzeczowych, przyznawanych w zależności od wysokości posiadanego dochodu - miałby być wypłacany w formie jednego zasiłku socjalnego, z możliwością powiększenia o dodatki. Będzie można uzyskać zasiłek socjalny (ten zastąpi obecny zasiłek stały i okresowy), a co ważne - decyzja o jego przyznaniu ma zapadać w krótszym czasie.

Kolejna forma pomocy to socjalny dodatek motywacyjny, który trafi do osób najbardziej aktywnych, chcących zmienić swoje życie. Natomiast socjalna dopłata do usług interwencyjnych ma pomóc tym, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia.
Niemal w całej Polsce są gminy, gdzie z pomocy społecznej żyje po 20, 30, a czasem nawet ponad 50 proc. mieszkańców. I ten stan nie zmienia się od lat. Znowelizowana ustawa ma zmotywować takie osoby do podjęcia działań i zmiany swojego życia. Mają im w tym pomóc pracownicy socjalni.

Zasiłki socjalne przysługiwać będą jedynie tym, którzy będą współpracować w działaniach profilaktycznych i aktywizacyjnych. Jeśli podopieczny odmówi takiej współpracy, może liczyć jedynie na świadczenia rzeczowe z pomocy społecznej. Jednym słowem - zmiany mają dać przysłowiową wędkę, a nie rybę.
- Na pewno niektóre rozwiązania idą w dobrym kierunku - mówi Janina Czaja, szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie. - Jednak są też takie, które nie do końca nas przekonują. Nasz ośrodek już od kilku lat działa na zasadzie wędki, a nie rybki, jednak trudno czasami kazać łowić ryby, kiedy człowiek jest głodny. Założenia nowelizacji ustawy mówią o tym, by najpierw prowadzić działania profilaktyczne, a dopiero potem finansowe. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Pracownicy socjalni nie mogą być pozbawieni możliwości reagowania. Osiemset rodzin z Kościerzyny korzysta z naszej pomocy i do każdej z nich trzeba podejść indywidualnie.

Jak podkreślają pracownicy opieki społecznej - na razie mowa jest tylko o założeniach, a brakuje konkretów. W ustawie jest np. zapis, że nie można zostawić bez pomocy rodziny, w której są dzieci. Nie wiadomo jednak, czy i jak w nowym projekcie zostanie to rozwiązane.

[email protected]

Rozmowa z dr. Ireneuszem Jabłońskim, ekonomistą i członkiem zarządu Centrum im. A.Smitha na temat przyznawania zasiłków w środowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego z dnia 16 lipca 2014 r. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki