NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Sopocki Plac Przyjaciół pod lupą prokuratury

  Sopocki Plac Przyjaciół pod lupą prokuratury

  Tomasz Słomczyński, Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Sopocki Plac Przyjaciół pod lupą prokuratury

  ©Grzegorz Mehring

  Sopocki Plac Przyjaciół pod lupą prokuratury

  ©Grzegorz Mehring

  Prokuratura Rejonowa w Sopocie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez urzędników magistratu. Chodzi o przebudowę Placu Przyjaciół Sopotu i Placu Zdrojowego.

  - Mamy podejrzenie, że przetarg na wykonanie kamiennych posadzek został przeprowadzony niezgodnie z prawem - wyjaśnia prokurator Barbara Skibicka. Jak poinformowała, w najbliższym czasie będą przesłuchiwani świadkowie, w tym również pracownicy Urzędu Miasta.

  Zawiadomienie do prokuratury złożył w tej sprawie Jacek Gibała, przewodniczący Obywatelskiego Biura Interwencji. - Komisja rewizyjna Rady Miasta, która zajmowała się tą sprawą, nie wyjaśniła jej - mówi Gibała. - W moim odczuciu brakowało odpowiedzi na niektóre pytania. Między innymi na to, dlaczego w dokumencie o specyfikacji istotnych warunków zamówienia zapisano nazwę handlową konkretnego materiału, z którego ma być wykonana nawierzchnia.

  W specyfikacji znajduje się zapis, w myśl którego nawierzchnia placu powinna być wykonana z płyt "Lieto Red lub innych, równoważnych". Nazwa Lieto Red jest nazwą handlową - zastrzeżonym znakiem towarowym, a takich nie wolno umieszczać w tego typu dokumentach, by nie preferować w zamówieniach publicznych wyrobów określonej firmy. Tymczasem kamień wskazany w specyfikacji wydobywa się w jedynym na świecie kamieniołomie w Finlandii.

  Dyrektor ZDiZ w Sopocie, Andrzej Chrzanowski tłumaczy, że sformułowanie następujące po słowie "Lieto Red": "lub inny, równoważny", powoduje, że specyfikacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami.
  Przetarg wygrała firma Pol-Dróg. Miała zamontować płyty dostarczone przez firmę TRIXX International.
  - Dysponujemy opinią Urzędu Zamówień Publicznych, który zbadał, czy postępowanie przetargowe odbyło się zgodnie z przepisami - mówi Magdalena Jachim, rzeczniczka UM w Sopocie. - Wiemy już, że Urząd nie znalazł żadnych nieprawidłowości.

  - Dostarczaliśmy fińskie płyty Lieto Red - mówi Paweł Paszkiewicz, szef TRIXX International. - Ale kupowaliśmy je w Chinach, gdzie obróbka kamienia jest znacznie tańsza, a przez to ostateczna cena też jest niższa. Jednak, jak się dowiedziałem po dostarczeniu wszystkich kamieni, cena, którą Chińczycy mieli płacić Finom, nagle wzrosła o 100 proc. Dlatego Chińczycy zaczęli dostarczać nam kamień z Indii. Nie był to Lieto Red, tylko Rieto Red - kamień o takich samych, a nawet lepszych, właściwościach. Wówczas nie było żadnych zastrzeżeń ani ze strony firmy Pol-Dróg, ani ze strony miasta. Dostawy zakończono, montując wszystkie płyty z końcem czerwca. I nagle w sierpniu dowiedziałem się, że miasto nie akceptuje tego kamienia.

  - Jest wyraźna różnica w wyglądzie płyt Lieto Red i Rieto Red. Zgodnie z zawartą umową chcieliśmy, żeby na Placu Przyjaciół Sopotu i Placu Zdrojowym leżały płyty Lieto Red - odpowiada dyrektor sopockiego ZDiZ.

  - W czerwcu położyliśmy wadliwy kamień, żeby nie zostawiać na sezon rozgrzebanego placu. Mieliśmy świadomość, że po wakacjach kamień będzie musiał być wymieniony - informuje rzeczniczka sopockiego magistratu.

  Późnym latem rozpoczęły się prace rozbiórkowe.
  - Nieprawdą jest, że dopiero w sierpniu powiadomiliśmy wykonawcę, że montowane są nieprawidłowe płyty - dodaje Jachim. - Projektant powiadomił o tym ZDiZ już w czerwcu, wówczas zlecono wewnętrzną kontrolę, która potwierdziła nieprawidłowości.

  Przedstawiciel firmy dystrybuującej w Polsce płyty Lieto Red nic nie wie o żadnej podwyżce cen za fiński kamień. Potwierdza, że po wycofaniu się TRIXX International pośredniczył w sprzedaży kamienia na plac budowy sopockiej inwestycji.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sopocki plac przyjaciol pod lupa prokuratury

   placek zygala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   GIBALA, stary komuchu, nie oduczysz sie weszyc?
   Skonczyly sie zetems-y,i pezetpeer-y i ubectwo, a ty zostales dalej niepoprawnym kapusiem, jak w przeszlosci! Czy niczego sie nie nauczyles...rozwiń całość

   GIBALA, stary komuchu, nie oduczysz sie weszyc?
   Skonczyly sie zetems-y,i pezetpeer-y i ubectwo, a ty zostales dalej niepoprawnym kapusiem, jak w przeszlosci! Czy niczego sie nie nauczyles kretynie?
   Chyba dostales w przszlosci od swoich czerwonym kamieniem w glowke i cos ci sie pomylilo. Zawsze musisz byc waznym, inaczej byl bys chory.
   A p. Karnowskiemu zaden zetemesowsko-pezetpeerowsko-UBECKI smiec do piet nie dorasta, i nie dorosnie, zapamietajcie to sobie wszyscy sopoccy KOMUCHY.
   Ze cie z tych beczek po sledziach z "Dalmoru" wypuscili nie wiedzac, jaka krzywde zrobia przyzwoitym ludziom w Sopocie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do obserwujacego władze

   yu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 34

   chamstwo twoje przechodzi wszelkie granice mineły swieta Bozego Narodzenia ty nie wyzbyłes sie jadu prostactwa i zwykłego chamstwa .Nie ma ani jednego słowa o Karnowskim w artykule ty prostaku...rozwiń całość

   chamstwo twoje przechodzi wszelkie granice mineły swieta Bozego Narodzenia ty nie wyzbyłes sie jadu prostactwa i zwykłego chamstwa .Nie ma ani jednego słowa o Karnowskim w artykule ty prostaku czepiasz sie jego ,jego rodziny itd .a tak na marginesie tak jak ty masz prawo do urolpu tak ma prawo kazdy człowiek rowniez p.Karnowski .Mozesz nie lubic tego pana ale chamstwo jest niewybaczalne Interesuj sie swoja rodzina pusty łbie a co do p.Gibały to nbaprawde smiech na sali ten człowiek to pozbawiony jest zdrowego rozsadku zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Afera w Sopocie

   obserwujący władzę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 25

   Rada Miasta na pewno przyjrzy się tej sprawie i Karnowskiemu nie będzie tak łatwo .A gdzie stanowisko ,,zwycięscy w tej sprawie , czyżby był jeszcze na świątecznym wypadzie z ,,rodziną ha ha...rozwiń całość

   Rada Miasta na pewno przyjrzy się tej sprawie i Karnowskiemu nie będzie tak łatwo .A gdzie stanowisko ,,zwycięscy w tej sprawie , czyżby był jeszcze na świątecznym wypadzie z ,,rodziną ha ha z którą się pokazywał na ulotkach . Dziwny to ojciec rodziny z którą nie zamieszkuje na co dzień .Jaki gospodarz w domu ,taki w mieście .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama