28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Mostem przez Wisłę

  Mostem przez Wisłę

  Rafał Cybulski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Według nieoficjalnych jeszcze informacji, rząd podjął już pozytywną decyzję o budowie mostu na Wiśle, który ma połączyć Kwidzyn z Gniewem.
  Most przez Wisłę w okolicach Kwidzyna to jedna z najbardziej strategicznych inwestycji drogowych w naszym województwie.

  - Otrzymaliśmy już ustne zapewnienie, że budowa mostu rozpocznie się w przyszłym roku, ale wciąż czekamy na pisemne potwierdzenie tego faktu - mówi burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak. - Wtedy będziemy pewni.

  Trudno się dziwić nieufności kwidzyńskich samorządowców, bo w ciągu kilku ostatnich lat parokrotnie zawiedli się na obietnicach decydentów z Warszawy. Rychłe rozpoczęcie budowy mostu zapowiadał m.in. Jerzy Polaczek, minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
  Ostatnio zaś kwidzynianie zostali wystawieni do wiatru przez obecnego ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka, który w zeszłym tygodniu nie przyjechał na konferencję poświęconą budowie mostu.
  - Kolejną konferencję w tej sprawie, jeszcze w tym tygodniu, ma zorganizować marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski - informuje burmistrz Kwidzyna.

  Warto przypomnieć, że pierwszy projekt mostu powstał już pięć lat temu, ale rozpoczęcie budowy blokował brak środków na ten cel.

  Potem do walki o most włączyła się również nasza redakcja, która zbierała podpisy poparcia dla tej inwestycji. Niestety, wszystkie wysiłki kończyły się fiaskiem, aż w końcu do kosza trafił sam projekt, który uznano za zbyt kosztowny.

  Dwa tygodnie temu Komitet Opiniujący Projekty Inwestycyjne przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przyjął ostateczny wariant budowy mostu. Dodajmy, że najtańszy z trzech przygotowanych w ramach nowego projektu.

  Zgodnie z nim sam most ma kosztować 230 mln zł, a cała inwestycja, łącznie z drogami dojazdowymi, nie powinna przekroczyć kwoty 400 mln zł.

  Most ma połączyć powiaty kwidzyński oraz tczewski i znacznie skróci drogę z Kwidzyna do Gdańska. Jego budowa ma również olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju przemysłowego zagłębia w Kwidzynie, bo dziennie korzystać z niego będą setki tirów, jadących do fabryk International Paper i Jabil.

  Dzisiaj Radio Gdańsk, przy współpracy z "Polską Dziennikiem Bałtyckim", przygotuje audycję w całości poświęconą tematowi mostu. Głos zabiorą m.in. mieszkańcy, którzy od lat nie mogą się doczekać rozpoczęcia budowy. Początek audycji ok. godz. 16.30, a relacja z tego spotkania jutro w "Polsce Dzienniku Bałtyckim".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo