Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

My w Metropolii. Projekt: Decydujmy razem! Jak robią to w Kartuzach

Magdalena Damps
Podziękowania za udział w projekcie "Decydujmy razem" odebrali wicestarosta Bogdan Łapa i  radna Iwona Formela
Podziękowania za udział w projekcie "Decydujmy razem" odebrali wicestarosta Bogdan Łapa i radna Iwona Formela Mat. prasowe
Powiat kartuski na tle innych wyróżnia się liczbą organizacji pozarządowych i dobrą współpracą z jej przedstawicielami.

W powiecie kartuskim zarejestrowanych jest ponad 350 organizacji pozarządowych. To najwięcej w województwie w przeliczeniu na mieszkańca. Tak duża aktywność "trzeciego sektora" nie byłaby możliwa, gdyby nie klimat sprzyjający aktywności lokalnej, a także rozwijająca się polityka partycypacyjna, prowadzenie konsultacji, szkoleń i warsztatów dla członków organizacji pozarządowych.

Podobne działania systematycznie podejmuje powiat kartuski. Doceniono go za to na arenie ogólnopolskiej: samorząd powiatu był jednym ze stu samorządów uczestniczących w projekcie "Decydujmy razem", którego celem było zwiększenie udziału mieszkańców w decyzjach lokalnej władzy. Owocem tych działań jest Strategia Rozwoju Ekonomii Społecznej w Powiecie Kartuskim. Pracował nad nim 35-osobowy zespół, złożony z członków organizacji pozarządowych, mieszkańców i urzędników.

- Partycypacja nie jest procesem łatwym, cały czas się jej uczymy, rozwijamy społeczeństwo obywatelskie - podkreśla Aleksandra Kuczkowska, kierownik Referatu Ochrony Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w kartuskim starostwie, animatorka partycypacji w powiecie. - Osoby uczestniczące w konsultacjach muszą poświęcić swój wolny czas, dojechać na spotkania.

W Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP wyróżniono Roczny Program Współpracy Samorządu Powiatu Kartuskiego z organizacjami pozarządowymi. W konsultacjach nad nim uczestniczyło w ubiegłym roku 60 organizacji.
- Otrzymałyśmy wstępny projekt programu, mogłyśmy się z nim zapoznać i podczas konsultacji zgłosić nasze uwagi - mówi Maria Birr, prezes stowarzyszenia Kaszubianki. - Powiat jest otwarty na nasze sugestie i propozycje, liczy się ze zdaniem organizacji.
W Kartuzach prężnie działa Centrum Organizacji Pozarządowych i Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego. - Rada jest zespołem doradczym i opiniotwórczym dla zarządu powiatu kartuskiego, działa nieformalnie, a jej członkowie bezpłatnie poświęcają swój czas - dodaje Aleksandra Kuczkowska.

ROPPK rozpoczęła w tym roku organizację cyklu spotkań z przedstawicielami stowarzyszeń i grup nieformalnych w poszczególnych gminach. Celem spotkań jest integracja środowiska, diagnoza problemów stowarzyszeń i prezentacja dobrych praktyk.

Centrum Organizacji Pozarządowych działa w ramach projektu "Od samoorganizacji do partycypacji społecznej poprzez wsparcie pomorskich centrów organizacji pozarządowych". Pomaga m.in. w zakładaniu organizacji, pozyskiwaniu i rozliczaniu projektów, doradza w kwestiach formalnoprawnych, organizuje warsztaty i szkolenia.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki