Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie umiemy docenić wagi Lubelskiego Lipca. Ratusz nie zamierza się nim promować

Małgorzata Szlachetka
archiwum
Dlaczego Lublin nie wykorzystuje potencjału, jakim jest promocja wydarzeń Lubelskiego Lipca? Zapytaliśmy o to urzędników.

Jak w nowoczesny sposób przekazywać wiedzę o strajkach Lubelskiego Lipca?

- O potrzebie stworzenia muzeum Lubelskiego Lipca mówię od lat. Jestem rozgoryczony, bo to Lublinowi powinno na tym najbardziej zależeć. Dlaczego? Bo gdyby nie to, co działo się u nas, to nie wiem, czy sierpniowe strajki na Wybrzeżu wybuchłyby z taką siłą - nie ma wątpliwości Michał Kasprzak, jeden z liderów strajku w lubelskiej Lokomotywowni PKP w lipcu 1980 roku.

Plany są, tyle, że na razie na papierze. W Strategii Rozwoju Miasta Lublin do roku 2025 czytamy m.in. o hostelu Lubelski Lipiec, w którym "wystrój każdego pokoju nawiązuje do innego strajkującego zakładu produkcyjnego".

Nie udało się też na razie stworzyć muzeum Lubelskiego Lipca. Miało powstać w dawnej Lokomotywowni.

- Dziś widziałbym je raczej w jednym z pomieszczeń, nowego, miejskiego stadionu. W czasie imprez będzie tam wiele osób, przy okazji poczytaliby o Lipcu - uważa Michał Kasprzak. - Proponowałem też, żeby nasze lotnisko nosiło imię Lubelskiego Lipca. Bez efektu - dodaje Kasprzak.

Zapytaliśmy ratusz, dlaczego Lublin tak słabo promuje się Lubelskim Lipcem.

- Niewątpliwe dużą barierą może być również niezbędny do poniesienia koszt uruchomienia muzeum. Z tego względu warto byłoby rozważyć ten pomysł przy wykorzystaniu technologii Rozszerzonej Rzeczywistości - odpowiada Jakub Kosowski, szef Wydziału Sportu i Turystyki UM Lublin.

Tymczasem urzędnicy nie planują budować strategii Lublina na Lubelskim Lipcu.

- Staramy się nie łączyć aspektów patriotyczno-politycznych z przekazem marketingowym, który jest luźniejszy w przekazie, ma pozycjonować miasto, ocieplać jego wizerunek, a przede wszystkim ma za zadanie zachęcić turystów do odwiedzenia Lublina, jako miasta atrakcyjnego pod względem turystycznym, kulturalnym, biznesowym - wyjaśnia Krzysztof Komorski, z-ca Dyrektora Kancelarii Prezydenta ds. marketingu miasta.

Inaczej jest w Gdańsku, gdzie powstaje Europejskie Centrum Solidarności. - Związane z tym miejscem osoby były u nas, aby zapytać o Lubelski Lipiec. Przekazałem swoją relację - mówi Michał Kasprzak.

Do tej pory były tylko dwie akcje promujące z sukcesem na zewnątrz Lubelski Lipiec. Teatr NN dwukrotnie przejechał Polskę specjalnym pociągiem z hasłem "Przed Sierpniem był Lipiec". - To prawda, że o Lubelskim Lipcu mówi się ciągle za mało - zgadza się Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

34. rocznica strajków

Obchody kolejnych rocznic Lubelskiego Lipca zazwyczaj ograniczają się do składania kwiatów i mszy. Nie inaczej będzie i tym razem.

W niedzielę o godz. 10.30 zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Droga Męczenników Majdanka, a o godz. 11.30 odbędzie się msza w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Tatarach.Uroczystości rocznicowe na kolei odbędą się 20 lipca. Organizatorem wydarzeń jest “Solidarność”.

Miesięcznik Kuriera "Nasza Historia"

W najnowszym numerze „Naszej Historii” przeczytają Państwo m.in. o Lubelskim Lipcu, rzezi wołyńskiej, ale też o tym, że słynny twórca zegarków Antoni Patek pochodzi z Piask. Odkrywamy też historię wojennej odysei wawelskich skarbów - z Krakowa do Kazimierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski