Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale klepią biedę i oszczędzają na wszystkim. Co koniecznie musimy wziąć idąc do szpitala?

J.Surażyńska, E.Okoniewska
Chory, który zgłasza się do szpitala i nie jest to nagły przypadek, musi mieć ze sobą tylko skierowanie. Przydatna jest również dokumentacja z poprzedniego leczenia - mówi Zbigniew Krzywosiński, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Nie ma żadnych zobowiązań, żeby przychodzić ... z własnym łóżkiem.
Chory, który zgłasza się do szpitala i nie jest to nagły przypadek, musi mieć ze sobą tylko skierowanie. Przydatna jest również dokumentacja z poprzedniego leczenia - mówi Zbigniew Krzywosiński, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Nie ma żadnych zobowiązań, żeby przychodzić ... z własnym łóżkiem. K.Misztal/archiwum DB
Własne sztućce, kubek, nawet mydło i papier toaletowy - to wszystko musi zabrać pacjent, wybierając się do szpitala. Taki zestaw jest niemal obowiązkowy, bo inaczej chory nie umyje się, nie napije i nie zje w normalnych warunkach.

- Miałem wypadek w Norwegii i trafiłem do tamtejszego szpitala - mówi Robert, mieszkaniec pow. kościerskiego. - Leżałem w jednoosobowym pokoju z wszelkimi wygodami. Na korytarzu stały kosze z owocami i każdy mógł się częstować. Otrzymałem wszystkie niezbędne przybory toaletowe. Zdawało mi się, że to pięciogwiazdkowy hotel, a nie szpital. Szybko jednak zszedłem na ziemię, kiedy po kilku dniach wróciłem do Polski i tu kończyłem leczenie. Okazało się, że na pilną wizytę do specjalisty muszę czekać dwa miesiące.

Pacjenci zgłaszający się do szpitala nie mogą udawać zdziwionych, bo placówki z góry zabezpieczają się przed taką sytuacją. Wiele na wszelki wypadek na swoich stronach internetowych informacje, co trzeba zabrać ze sobą.

Niezbędnik pacjenta to: kapcie lub klapki, piżama lub koszula nocna, szlafrok, przybory toaletowe, ręczniki, własne sztućce i kubek, a nawet przyjmowane leki. Co prawda w przypadku nagłego pobytu możemy liczyć na piżamę, ale resztę rzeczy musi nam dowieźć rodzina.

Tymczasem warto wiedzieć, że to ustawowym obowiązkiem szpitala jest zapewnienie pacjentowi wszystkich niezbędnych przedmiotów.
- Chory, który zgłasza się do szpitala i nie jest to nagły przypadek, musi mieć ze sobą tylko skierowanie. Przydatna jest również dokumentacja z poprzedniego leczenia - mówi Zbigniew Krzywosiński, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Nie ma żadnych zobowiązań, żeby przychodzić najlepiej z własnym łóżkiem. Zapewnienie wszystkich niezbędnych rzeczy jest ustawowym obowiązkiem szpitala.

Skąd więc takie praktyki? - Szpitale często ledwo wiążą koniec z końcem - dodaje Zbigniew Krzywosiński. - Zdarzają się pacjenci, którzy kradną przybory. W tej sytuacji placówki zamiast kupować leki, muszą uzupełniać np. sztućce. Nikt jednak nie zostanie wyrzucony ze szpitala, jeśli nie przyniesie własnych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki