Pociągiem na lotnisko

  Pociągiem na lotnisko

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pięć firm złożyło oferty w przetargu na opracowanie studium wykonalności Kolei Metropolitalnej. Studium, na przygotowanie którego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wyznaczył termin 10 miesięcy, ma rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii organizacji połączenia szynowego Gdańska i Gdyni z lotniskiem w Rębiechowie.
  Rozpatrywane są różne warianty - zarówno kolei elektrycznej na całej trasie, jak i tramwajów dojeżdżających od strony Gdańska oraz spalinowych szynobusów z Gdyni. Trudno w tej chwili jeszcze także kategorycznie stwierdzić, czy linia do Rębiechowa będzie jedno- czy dwutorowa.

  Pociągiem z Gdańska i Gdyni do Rębiechowa będzie można dojechać prawdopodobnie jeszcze przed Euro 2012. Cieszy się z tego Andrzej Osipów, prezes Szybkiej Kolei Miejskiej.

  - To kolejny krok do rozwoju SKM. Chcielibyśmy, by do lotniska dojeżdżała kolej elektryczna. O tym zdecyduje jednak studium wykonalności - zastrzega prezes Osipów.

  Także między innymi Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska, pytany co jest lepsze - pociąg czy tramwaj - radzi, by poczekać na gotowe studium.

  Na przygotowanie dokumentu przewidziano maksymalnie 2,6 mln zł brutto (w sumie Kolej Metropolitalna ma kosztować 612 milionów złotych, połowę inwestycji sfinansuje Unia Europejska). Trzy z pięciu firm zmieściły się w tej kwocie. Najtańsza oferta nie przekraczała dwóch milionów, najdroższa dochodziła do sześciu.

  - Niewykluczone, że będziemy musieli wysłać oferentom dodatkowe zapytania. Jeśli jednak nie będzie takiej potrzeby, być może ogłosimy zwycięzcę już w przyszłym tygodniu - mówi Eugeniusz Manikowski, odpowiedzialny w Urzędzie Marszałkowskim za transport kolejowy.

  Linia do Rębiechowa to pierwszy etap budowy Kolei Metropolitalnej. W przyszłości projekt zakłada uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych Gdańska m.in. z Kartuzami, Kościerzyną i Bytowem, a także stworzenie linii pasażerskiej do lotniska w Kosakowie, o ile zostanie ono przekwalifikowane na terminal pasażerski.

  Andrzej Osipów zapowiada, że władze SKM zamierzają złożyć wnioski do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na zakup 25 nowych pociągów.

  Sobotnie zmiany w rozkładzie

  Drugą sobotę z rzędu pociągi SKM kursować będą według zmienionego rozkładu jazdy.
  Zmiany spowodowane są pracami na stacji Gdyni Główna.
  Podobnie jak przed tygodniem, także 16 sierpnia pociągi relacji Gdańsk Gł. - Gdynia Chylonia dojeżdżać będą tylko do Sopotu. Pomiędzy Sopotem i Chylonią częstotliwość kursowania SKM-ek od godziny 6 do 21 zmniejszy się zatem z 15 do 30 minut. W niedzielę pociągi kursować już będą
  normalnie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo