POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Jubileusz chorągwi husarskiej w Gniewie [ZDJĘCIA]

  Jubileusz chorągwi husarskiej w Gniewie [ZDJĘCIA]

  MA

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jubileusz chorągwi husarskiej w Gniewie
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©UMiG Gniew

  Husaria, nasza duma narodowa. Odwiedzając zamek w Gniewie, można zrozumieć, dlaczego zachwyt nią wciąż jest tak wielki. To właśnie tutaj regularnie są organizowane inscenizacje bitew i pokazy dawnej wojskowości, szczególny zaś charakter miała impreza, która odbyła się w minioną sobotę i niedzielę. Jubileusz X-lecia istnienia obchodziła Chorągiew Husarska JMci Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
  Tytularne zwierzchnictwo marszałka na gniewską husarią można oczywiście potraktować z przymrużeniem oka. Warto chyba jednak spojrzeć na to, jak na niebanalne odwołanie do czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które zresztą przetrwało próbę czasu, bowiem chorągiew weszła do służby 3 lipca 2004 r., kiedy marszałkiem województwa był Jan Kozłowski. Dopiero sześć lat później funkcję zwierzchnika objął Mieczysław Struk.


  Tradycją chorągwi stało się już, że co roku, w połowie sierpnia, staje ona u boku Jego Królewskiej Mości króla Zygmunta III, by wziąć udział w „Bitwie Dwóch Wazów”. Kilkukrotnie walczyła ona w obronie Kresów Rzeczypospolitej w bitwach pod Kamieńcem Podolskim, Korsuniem oraz w Dubnie na Wołyniu. Towarzystwo dopłynęło także do Sztokholmu, domagając się w Pałacu Królewskim... zwrotu dóbr zagrabionych przez Szwedów. Szczególnym wydarzeniem w życiu chorągwi był udział w inscenizacji Viktorii Wiedeńskiej, realizowanej w Krakowie z okazji jej 325 rocznicy.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   partnerstwo publiczno prywatne

   każtelan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a czy to aby nie z publicznych pieniędzy Pan Struk remontuje prywaciarzom z Gniwa dachy na zamku???
   kiedy był(zamek) własnoscią publiczna nie było pieniedzy na remont podobno

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama