Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Protest pacjentów w Klinice Hematologii i Transplantologii UCK [ZDJĘCIA]

Kamila Grzenkowska, Szymon Zięba
Pacjenci nie chcą nowego leku, bo się boją, że nie był on poddany badaniom klinicznym
Pacjenci nie chcą nowego leku, bo się boją, że nie był on poddany badaniom klinicznym Przemek Świderski
Czternaście osób w piątek rozpoczęło protest w gabinecie kierownika Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Powód? Wycofanie leczenia preparatem Imatinib w postaci leku Glivec i zastąpienia go tańszym preparatem generycznym.

Chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową, pacjenci Wojewódzkiego Centrum Onkologii, okupują gabinet profesora Andrzeja Hellmanna, wojewódzkiego konsultanta do spraw hematologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Jak informuje Radio Gdańsk pacjenci boją się o leczenia - jak twierdzą - niesprawdzonym u osób z przewlekłą białaczką lekiem.
- Znaleźliśmy informacje, że lek był testowany i u jednej trzeciej pacjentów powrócono do dawnego medykamentu. Konsultanci medyczni z innych województw mówią, że lek nie jest pewny. Nie chcemy być królikami doświadczalnymi. Dlaczego nie podaje się nam leku, który przez tyle lat był skuteczny i dzięki niemu nastąpiła remisja choroby? Pewnie powodem są oszczędności. Lek Glivec kosztuje ponad cztery tysiące, a ten nowy - kilkaset złotych - mówią pacjenci w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk.

ZOBACZ NAJNOWSZĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH OD DN. 1 .07.2014

Zdaniem prof. Hellmanna, leki generyczne, czyli tańsze zamienniki, są chemicznie takie same i nie ma podstaw, by uważać je za gorsze.

- Tym chorym nic nie zagraża. Starałem się im to wytłumaczyć w grzeczny sposób - podkreśla prof. Andrzej Hellmann.

Członkowie stowarzyszenia byli u kierownika kliniki w tej sprawie już we wtorek. Ten jednak musiał się zapoznać z sytuacją w kraju i zaprosił ich w piątek na ponowne rozmowy. Tyle że oni... nie chcieli już później opuścić placówki.

- Osoby, które protestują, to z punktu widzenia klinicznego obecnie zdrowi ludzie. Są obciążeni rozpoznaniem białaczki, ale tym ludziom nic obecnie nie dolega - podkreśla prof. Hellmann.

Wojewódzkie Centrum Onkologii ma około stu pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową. Do tej pory leczono ich lekiem Glivec. Ministerstwo Zdrowia podjęło jednak decyzję o wycofaniu tego preparatu z programu leczenia. Wraz z początkiem lipca Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku zdecydowało o wprowadzeniu tańszego zamiennika o nazwie Nibix.

Profesor Hellmann zaznacza, że zmiana leku nie leży w jego kompetencjach.
- To decyzja ministerstwa - mówi.

Według informacji Radia Gdańsk pismo do pacjentów okupujących Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wysłał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapewnił w nim, że nowy lek generyczny jest skuteczny i bezpieczny dla pacjentów z aktualnie zdiagnozowaną przewlekłą białaczką oraz chorych, którzy leczyli się preparatem Glivec.

Glivec (Imatinib mesilate) stosowany jest w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej u dorosłych pacjentów w fazie przewlekłej, gdy leczenie interferonem alfa jest nieskuteczne oraz w leczeniu dorosłych pacjentów ze złośliwymi guzami przewodu pokarmowego nieoperacyjnymi i/lub z przerzutami.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki