Pomorze: Pogoda na święta Bożego Narodzenia

  Pomorze: Pogoda na święta Bożego Narodzenia

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W piątek śliskie chodniki i jezdnie, bo pada marznący deszcz, a w sobotę śnieżyca - taką pogodą obdarowała nas natura na święta.
  - To będzie klasyczna gołoledź - mówi Grzegorz Pietrucha, dyżurny synoptyk Biura Prognoz Morskich Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni. - W Wigilię przez cały dzień możemy się spodziewać opadów marznącego deszczu i mżawki, też zamieniającej się w lód. Będzie więc bardzo ślisko. Powinni wziąć to pod uwagę i piesi, wybierający się na pasterkę, i poruszający się pojazdami. Kto nie musi wyjeżdżać samochodem na święta, naprawdę niech nie korzysta z auta.

  W pierwszy dzień świąt, czyli w sobotę, marznący deszcz zmieni się w śnieg. Tym opadom towarzyszyć będzie dość silny wiatr z północy. Im dalej na zachód od Trójmiasta, tym będzie silniej wiało. Na morzu - sztorm 10 stopni w skali Beauforta. Na lądzie powieje z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Na drogach będą tworzyć się zaspy. Może być bardzo nieprzyjemnie, bo temperatura, którą wskażą termometry (około 1 - 2 stopni poniżej zera), wyda nam się znacznie niższa.

  Podmuchy z północy spowodują podpiętrzenie się morza przy naszym brzegu. Rzeki mogą się przepełniać wskutek cofki, będącej następstwem wpływania wody z Bałtyku w głąb lądu. Na środkowym wybrzeżu trzeba liczyć się z podtopieniami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama