NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Sopot i polskie przywództwo w Unii

  Sopot i polskie przywództwo w Unii

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Sopot ma odegrać jedną z kluczowych ról w sprawowaniu przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Trwają ustalenia, dotyczące wydarzeń w Perle Bałtyku, związanych z tą funkcją Polski. Pierwsze będą miały miejsce już na początku przewodniczenia naszego kraju w Radzie Unii Europejskiej, czyli na początku lipca 2011 roku.
  Sopot i polskie przywództwo w Unii

  ©Grzegorz Mehring

  O szczegółach mówiono podczas spotkania w Warszawie, w którym uczestniczyli także reprezentanci urzędów: Marszałkowskiego i Wojewódzkiego.

  - Sopot będzie dość mocno obciążony - przyznaje Krystyna Wróblewska, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Bardziej szczegółowy program poznamy na początku stycznia.

  Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, obecny na spotkaniu, zwrócił uwagę na fakt, że nie do końca zostały jasno sprecyzowane oczekiwania względem miast gospodarzy, oraz nie został zamknięty kalendarz spotkań. Przypomniał, że w Sopocie organizowano już duże przedsięwzięcia - takie jak wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, czy goszczenie Władimira Putina - premiera Rosji, czy José Luisa Rodrigueza Zapatero - premiera Hiszpanii.

  Sopot ma doświadczenie i jest przygotowany do zapewnienia sprawnej obsługi tak prestiżowych spotkań jakie planowane są podczas prezydencji. - Prezydencja w naszym mieście to promocja wśród elit artystycznych, politycznych i biznesowych Europy.

  - Miasta pragną, by rząd ujednolicił zasady współpracy pomiędzy resortami jak i urzędami i instytucjami w obrębie poszczególnych miast - mówi Anna Dyksińska, główny specjalista w Biurze Prezydenta Sopotu. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych określi zasady dotyczące podziałów kosztów i odpowiedzialności. Nastąpi to w pierwszym kwartale 2011 roku.

  W lipcu będą się odbywały u nas jedno spotkanie za drugim.
  Obrady w Sopocie toczyć się będą w największych obiektach: Dom Zdrojowy, Sheraton, Sofitel Grand Hotel. Za ich zorganizowanie odpowiada Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do władz miasta zgłaszają się inne resorty, m.in. finansów i środowiska, by uzgodnić wizyty na szczeblu ministerialnym.

  Podczas rozmów w Warszawie pojawiły się sugestie dotyczące zabezpieczeń poszczególnych obiektów konferencyjnych oraz obszarów wokół nich. Spotkania podzielone są na 4 kategorie ważności i sposobu ochraniania; od tych najważniejszych z udziałem głów państw lub szefów rządów po eksperckie (najmniej chronione).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama