Gdańsk: Ukradziono śrubę z żaglowca Generał Zaruski

  Gdańsk: Ukradziono śrubę z żaglowca Generał Zaruski

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jedną z dwóch brązowych śrub napędowych żaglowca Generał Zaruski, ukradziono w nocy z wtorku na środę. Obie śruby zmagazynowane były w hali sportowej przy KS Lechii ul. Zawodników.
  Gdańsk: Ukradziono śrubę z żaglowca Generał Zaruski
  - Kradzież śruby jest niepowetowaną stratą, bo była one oryginalna i pochodziła z okresu wojennego, gdy w Szwecji budowano nasz żaglowiec - podkreśla Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, armatora żaglowca. - Tymczasem, w trakcie odbudowy Generała Zaruskiego w jego historycznym kształcie liczy się każdy zachowany element, bo nie jest ich zbyt dużo. Chodzi nam o wiele więcej, niż strata kilkuset kilogramów metalu. Śruby wraz z wałami miały być wykorzystane w nowej siłowni żaglowcu, którą właśnie wykonujemy.

  Halę sportową spenetrowali złomiarze. Mieli oni zamiar wynieść także drugą śrubę. Spłoszyli ich ochroniarze. Mosiężne czteroskrzydłowe śruba mają po średnicę 47 cm i są osadzone na stalowych wałach o długości po 4 m. Każda ma masę około 200 kg.

  Na miejsce włamania została wezwana policja, która rozpoczęła czynności śledcze, ale by zwiększyć szanse na odzyskanie tego elementu, MOSiR zwraca się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje na ten temat.

  MOSiR spodziewa się, że skradzione elementy mogą pojawić się na rynku skupu metali kolorowych. Osoba, która przyczyni się do odzyskania śruby może liczyć na nagrodę 3 tys. zł. Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski i Cezary Windorbski, prezes Fundacji Gdańskiej dali po 1000 zł, a dyrektor MOSiR dodał swoje 1000 zł.

  Kontakt z policją (997 i 112) lub MOSiR w Gdańsku - tel. 506 036 022 lub (58) 524 34 73.

  Odbudowę drewnianego kadłuba Generała Zaruskiego prowadzi od grudnia 2009 roku, na zlecenie MOSiR Gdańsk, ekipa firmy Complex Jacht z Pucka. Ten historyczny dwumasztowiec, któremu zagrażała zagłada, przed dwoma laty odkupiło miasto Gdańsk, obecnie realizujące projekt jego ratowania. Roboty szkutnicze prowadzone są na terenie udostępnionym przez Gdańską Stocznię Remontowa SA. Kadłub ustawiony jest na stalowej podporze i zabezpieczony zadaszeniem.
  Żaglowiec ma długość całkowitą z bukszprytem całkowita 28 m, szerokość - 5,8 m i zanurzenie - 3,5 m.
  Powierzchnia jego ożaglowania wynosi 315 m kw. Grotmaszt (masztu głównego, przedni) ma wysokość 37 m. Napęd pomocniczy stanowią dwa silniki wysokoprężne i dwie śruby napędowe. Załoga liczy do 30 osób.

  CZYTAJ WIĘCEJ
  Ratują żaglowiec S/Y Generał Zaruski
  Historyczny żaglowiec Generał Zaruski odzyskuje świetność

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sruba do trumny Paszkowskiego?

   bcvx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   jak to ukradziono a co robil Pan Dyrektor Paszkowski w gajerze o harmaniego? pilnowal sruby?, czyjej? swojej?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama