NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Andrzej Urbaniak - ostatni maszynista modraków (ZDJĘCIA)

  Andrzej Urbaniak - ostatni maszynista modraków (ZDJĘCIA)

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Andrzej Urbaniak - ostatni maszynista modraków (ZDJĘCIA)
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bołt

  Do bazy SKM Trójmiasto wjechał w środę o godz. 9.25 po raz ostatni Andrzej Urbaniak, jedyny w Polsce, a najprawdopodobniej także w Europie, czynny maszynista, który prowadził jeszcze tzw. "modraki", pociągi otrzymane przez polskie koleje z Niemiec w ramach odszkodowania wojennego.
  Po 41 latach służby pan Andrzej odchodzi na emeryturę. Kolejkami będzie jeździł nadal, ale teraz już tylko jako pasażer.

  Andrzej Urbaniak po ukończeniu w 1969 r. nauki w Technikum Komunikacyjnym na wydziale trakcja elektryczna w dniu 1 sierpnia tego samego roku podjął pracę na PKP w Oddziale Trakcji Gdynia Chylonia jako dyżurny elektromonter podstacji trakcyjnych 3 kV.

  Następnie po ukończeniu stażu na referenta pracował w biurze napraw taboru w Elektrowozowni Gdynia Chylonia a potem jako majster brygad awaryjnych taboru 800V oraz przeglądów okresowych ezt EN 57.

  Od 1973 r po zdaniu egzaminów na pomocnika a następnie maszynistę pracował jako maszynista elektrycznych zespołów trakcyjnych w Lokomotywowni Gdynia Chylonia. Prowadził pociągi złożone z ezt 800 V aż do ich wycofania z ruchu w grudniu 1976 r oraz ezt serii EN57, EW58 i EW60. Obecnie jest jedynym czynnym zawodowo maszynistą, który prowadził pociągi złożone z ezt serii EW90,EW91 i EW92 (800V) tzw. ,,Modraki"

  Dnia 1 września 1988 roku został powołany na stanowisko maszynisty instruktora w Lokomotywowni Gdynia Cisowa, a potem po przekształceniach w Zakładzie Taboru Gdynia.

  Po następnej restrukturyzacji pozostał w swoim macierzystym zakładzie, który przejął prowadzenie ruchu pociągów złożonych z ezt na trasie z Gdańska do Rumi i Wejherowa jako Zakład SKM a następnie PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o w dalszym ciągu jako maszynista instruktor.

  W czasie swojej ponad 22 letniej pracy jako maszynista instruktor prowadził szkolenia maszynistów na ezt serii EN 57, EW58, EW60 oraz obecnie na ezt serii EN57 i EN71 z napędem asynchronicznym po modernizacji w Mińsku Mazowieckim i Nowym Sączu.

  W 2008 r w PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o przeprowadzono po raz pierwszy kurs na pomocnika maszynisty elektrycznych pojazdów trakcyjnych a następnie w 2009 kurs na maszynistę elektrycznych pojazdów trakcyjnych, w którym udział wzięło 14 pracowników Spółki SKM w Trójmieście.
  Pan Andrzej Urbaniak był jednym z wykładowców oraz egzaminatorów.

  Absolwenci tego kursu już ponad rok prowadzą pociągi na trasach obsługiwanych przez PKP SKM w Trójmieście.

  Obecnie absolwenci następnego kursu na pomocnika maszynisty również w liczbie 14 szykują się do kursu na maszynistę.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maszynista

   wasyl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 84

   ostatnio jechałem kolejka z gdańska. wredna kierowniczka trzymala pasażerów na peronie 10 minut. otworzyła drzwi na 2 minuty przed odjazdem. pamiętam tamte składy. byly funkcjonalniejsze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ostatni maszynista

   AK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 80

   Swietny fachowiec i ok czlowiek GRATULACJE.mam zaszczyt byc jednym z pierwszej czternastki pierwszego kursu na maszyniste w SKM

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama