Sopot: Restaurator walczy z miastem o 6,5 mln złotych

  Sopot: Restaurator walczy z miastem o 6,5 mln złotych

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Po prawie rocznej przerwie Ryszard Mering, właściciel dawnej restauracji Tarasy mieszczącej się w Domu Zdrojowym, odwiesza sprawę w gdańskim sądzie, dotyczącą wypłaty odszkodowania na jego rzecz przez miasto.
  Ryszard Mering nie ustaje w walce o odzyskanie wielomilionowego odszkodowania

  Ryszard Mering nie ustaje w walce o odzyskanie wielomilionowego odszkodowania ©Tomasz Bołt

  - Miałem nadzieję, że w ciągu tych 12 miesięcy uda nam się dojść do porozumienia z miastem, jednak nic z tego nie wyszło - mówi Ryszard Mering. - Urzędnicy zaproponowali mi 200 tys. złotych, a ja chcę odzyskać 6,5 mln złotych, które przez nich straciłem - dodaje.

  Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu, twierdzi, że miasto chciało ugody z gastronomikiem i zaproponowało mu "pewną kwotę".

  - Ale pan Mering się na to nie zgodził - przyznaje Jachim.

  Zdaniem restauratora, propozycja miasta jest niepoważna. Jak twierdzi, na sam remont kuchni w restauracji wydał ok. 240 tys. złotych, a cały lokal miał ponad tysiąc metrów kw. powierzchni.

  - Za te 200 tys. złotych nie jestem w stanie nawet otworzyć żadnego nowego lokalu - twierdzi Mering.

  Konflikt między nim a miastem rozpoczął się w 2006 roku, kiedy to prezydent Sopotu wystąpił do niego z wnioskiem o wydanie dzierżawionego obiektu. W tym czasie gotowy był już projekt budowy Centrum Haffnera, który czekał na swoją realizację. Przeszkodą w przedsięwzięciu był działający w Domu Zdrojowym lokal Ryszarda Meringa. Restaurator nie zgodził się jednak na opuszczenie lokalu, gdyż jego umowa dzierżawy była ważna do marca 2008 roku.

  Podczas jednej z majowych nocy w 2006 roku, jak twierdzi Mering, do jego lokalu wtargnęło kilkudziesięciu rosłych mężczyzn, którzy wynieśli cały sprzęt znajdujący się w restauracji.

  - Dzień później teren został ogrodzony i rozpoczęła się rozbiórka obiektu - mówi Mering.

  Mering złożył sprawę do Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sędzia wydał wyrok zaoczny, w którym uznał racje restauratora i zasądził 6, 566 mln złotych odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami od miasta. Sąd nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności. Miasto złożyło jednak sprzeciw wobec tej decyzji i jednocześnie wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności. Zdaniem urzędników, wypłata tak wysokiego odszkodowania wpłynęłaby niekorzystnie na finansowanie niektórych miejskich inwestycji. Tym razem sąd uznał te argumenty i przychylił się do wniosku miasta. Sprawa została przeniesiona do Wydziału Cywilnego i toczyła się tutaj do grudnia 2009 roku. Wtedy jednak została zawieszona na wniosek Ryszarda Meringa.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odszkodowanie

   marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   to nie powinna byc duza suma te 6.5 mil pln dla aferzysty Karnowskiego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama